Йорданка Христова: Като малка исках да стана всичко друго, но не и певица

Йорданка Христова през лятото представи „Триумфалната арка на улица „Цар Иван Александър“ – първата част от отдавна очакваната автобиографична трилогия „Изповед“. Навръх светлите коледни празници легендарната певица направи премиера на втория том – „Песен моя, обич моя“. Третата ще излезе със заглавието „Аз съм просто жена“. В арт гилдията на пръсти се броят знаменитостите, които умеят да разказват толкова умно и увлекателно. Публиката от десетилетия знае, че Господ е дал не само глас и талант на Йорданка Христова. Нейната харизматичност и дарба да общува са без конкуренция.

  1. Как се представяте пред хората?

Зависи на кого. Може да се пошегувам, примерно, с „Христова, вашата леля“.

  1. Важно ли е за вас първото впечатление?

Да, имам добра интуиция, усещам правилно енергията на човека срещу мен.

  1. Вярвате ли в любовта от пръв поглед?

Харесване от раз – да, но чак любов. Малко ми звучи като на кино.

  1. Допускате ли лесно хора до себе си?

Те отдавна са до мен. Отдавна няма никакви прегради.

  1. Какво може да ви извади от равновесие?

Агресията. Неочакваната лъжа от приятел. Предателството.

  1. Компромисът, който не бихте си позволили?

Винаги съм била много щедра на компромиси. Но никога с любовта, приятелството, предаността. Не обръщам внимание на материалните и случайни дреболии в отношенията, те не ме интересуват.

  1. Какво може да ви разплаче?

Всичко. Всяка силна емоция, аз съм си ревла по рождение. През последните години ставам все по-мека, щедра съм и на сълзи.

  1. На какво най-често се смеете?

О, обичам да се смея. Смея се на глас по нощите с остроумни хрумки в интернет. Видя ли нещо смешно, веднага го препращам на приятели, за да се забавляваме заедно. Чувството за хумор е много важно.

  1. Последната книга, която ви впечатли?

Очарована съм от разказите, които Боян Биолчев поства във Фейсбук. Невероятни са, много го обичам. Веднага му пиша с благодарност – майстор е, истинско чудо.

  1. Любим художник?

Импресионистите и големите български майстори.

  1. Любим писател?

Бях още ученичка, когато открих Джек Лондон и се влюбих в романите му. По принцип чета всичко, всякакви жанрове – от еднодневките, с които разпускам, докато съм на ваканция край морето, до тежката класика.

  1. Любим поет?

Маргарита Петкова, Миряна Башева – момичетата с ярка бохемска мъжка лирика.

  1. Любим певец?

От жените – Мина, от мъжете – Том Джоунс.

  1. Любим филм?

„Хубава жена“, „Далеч от Африка“ с Мерил Стрийп и Робърт Редфорд, „Имало едно време на Запад“… Вече съм уморена от новите измислени филми с тяхната агресия и технологии. Предпочитам „Отнесени от вихъра“.

  1. Любимо тв предаване?

Гледам всичко, но си подбирам – от спорта до новините.

  1. Каква музика предпочитате да слушате?

Никаква. Тишината ми е необходима, за да дойда на себе си. Имам много силна музикална памет и не искам да я товаря излишно. Компютърът ми също прелива от музика.

  1. За какво изхарчихте първите пари, които спечелихте?

О, беше преди повече от 60 години, когато 5 лева бяха сериозна сума. С 5 лева ходехме на ресторант. Седях в сладкарницата на хотел „България“, отнякъде се задаваха Пепи Славов, Крум Калъчев, Симеон Щерев-Банана и ги виках да ги черпя, голям кеф. Изкарвах по 8 лева на участие в „Биад“ с Вили Казасян.

  1. Политик, на когото вярвате?

Не обичам политиците. Не обичам политиката. Не обичам, когато несправедливостта ощетява хората.

  1. Историческа личност, която презирате?

Много има за презиране. Когато се бъркаш несправедливо в чужд живот и го променяш, си е за презрение.

  1. Историческа личност, на която се възхищавате?

Цар Симеон Велики, Христо Ботев.

  1. Любим парфюм?

„Палома Пикасо“. Едвам го намирам, търся го с месеци. Ако са два-три парфюма в магазина, веднага ги купувам.

  1. Любимо мъжко име?

Нямам.

  1. Любимо женско име?

Нямам. Обичам да се обръщам към близките си с различни имена.

  1. Какво научихте от родителите си?

Важните истини за съществуване между хората. Те са едни и същи, не се променят във времето. Но влизат в теб само чрез личния пример, а не с приказки. Най-важното, на което ме научиха майка и татко, е да обичаш и да даваш без резерви.

  1. Как възпитавате или бихте искали да възпитате децата си?

Опитвах се да ги възпитавам на обич, на любов. С позитивизъм всичко се постига. Не съм била строга, взискателна, амбициозна майка. Бях много либерална, оставях ги сами да се оправят. Но времената се променят, може би изискват различен подход.

  1. Каква искахте да станете като малка?

Всичко друго, но не и певица. Виждах се като главната героиня на всяка следваща книга. А след представленията в цирка си представях, че съм летяща акробатка.

  1. Кое е любимото ви животно?

Котка, кон.

  1. Мото, девиз или цитат, които следвате?

Дълго време беше „И утре е ден“. Преди 20 години стана „Животът е движение“.

  1. Разкажете един виц, на който искрено сте се смели?

Обичам солените и пиперливите, дори нецензурните.

  1. Думата, която използвате най-често?

Обичам те.

  1. Любимо ястие?

Морски дарове.

  1. Любим цвят?

Черно, ако е цвят. Иначе – червено и зелено.

  1. Любимо питие?

Джин, кампари, тоник и лимон – от април до октомври. Стане ли студено, преминавам на по-сериозни питиета.

  1. Пушите ли?

Не. Отказах ги през януари на 1989 година.

  1. Кое е първото ви разочарование в живота?

От предателство на приятел.

  1. Кога сте били най-горда със себе си?

Когато успях да родя децата си, въпреки своя чергарски живот на артист.

  1. Дилемата семейство или кариера – какво избирате?

Семейството винаги е на първо място, макар че отдавна съм разведена – децата ми бяха на 16 и на 14. Прекрасно е да имаш успешна кариера, макар че никога не бива заради суетата в нея да жертваш семейството. Но съм благодарна на кариерата си, чрез нея живея по моя начин.

  1. Какви са хората от приятелския ви кръг?

Много шарени. Допреди години бяха само мъже, но напоследък има и жени, всякакви – от стюардеси до писателки и художнички. Чувството за хумор е задължително. Не обичам скъперници, затова не са приятели, а познати. Но вече приемам всеки да бъде какъвто си иска, докато на младини всичко беше в черно и бяло.

  1. От какво най-много се срамувате?

Изключително много ме е срам от себе си, когато съм могла да направя някакъв жест, но не съм преценила добре и не съм го сторила.

  1. Кой е най-големият ви страх?

От война и от природни бедствия. Здравето се поддържа.

  1. Мечтата, която преследвате?

Не знам дали ще имам време, за да я реализирам – да пея в Австралия. Пея, за да пътувам и да опознавам различните светове. Харесвам тези, които не са прекалено цивилизовани. Но най-голямата ми мечта е да си изпълнявам обещанията пред самата себе си.

  1. Откъде черпите информация?

От много места.

  1. Как отсявате истината от фалшивите новини?

Проверявам, анализирам, търся второ мнение.

  1. Колко време прекарвате в социалните мрежи?

Малко. Гледам да не чатя, имам си и други занимания.

  1. Очаквате ли изкуственият интелект да измести човека?

Любопитството води до крайности. Но започвам да се дразня. След поклонението на Кирчо Маричков казах пред църквата няколко думи за него. После в нета се появи измислена реклама, използваща моето лице и движението на устните ми, гласа ми точно от този момент. Престъпление. Страх ме е, защото хората вярват. Изкуственият интелект може да ни докара до самоунищожение.

  1. Искате ли да летите в Космоса?

Не съм любопитна. Летя в мечтите си.

  1. Вярвате ли в извънземни?

Няма как да сме сами.

  1. Имате ли пророчески сънища?

Рядко са, но са много ярки. Който умее да си спомни какво сънува, със сигурност ще улови предупрежденията от Създателя.

  1. Кое е любимото ви цвете?

Много са. Но вече съм почитател на зеленината, защото откъснати или не, цветята си отиват.

  1. Отглеждате ли домашен любимец?

Котката е Шакира, папагалът е Жако, той вече е на 40, много е улегнал.

  1. Кое според вас е най-ценното човешко качество?

Да бъдем човеци.

  1. Кога предпочитате самотата?

Понякога имам нужда от усамотяване, но никога не съм самотна.

 

  1. Има ли порок, който ненавиждате?

Наркоманията. Много е страшно. Ужасявам се колко податливи са новите поколения.

  1. Борили ли сте се със зависимости?

Не. Когато си настроен да промениш нещо, го правиш, без да се бориш.

  1. Коя е най-тежката битка, която сте водили?

След 10 ноември ме набедиха, че съм номенклатура, че дължа успехите си на партията, въпреки че никога не съм членувала в никаква партия.

  1. Имате ли хоби?

Картите – белотът и пасиансите.

  1. Бихте ли се определили като бохем?

Леко в минало свършено време. Бях неуморен бохем, сега съм умерен.

  1. Къде почивате – в България или в чужбина?

В България. В чужбина нямам време за почивка.

  1. Коя е съдбата, която не бихте искали да ви споходи?

На жена, която може да остане без деца.

  1. Вярвате ли в късмета?

Има го, но често е неуловим.

  1. Пропуснатият шанс, за който съжалявате?

Не съжалявам за нищо. Всичко, което е трябвало да стане, се е случило и съм го преживяла – по невнимание, по предопределение, по желание.

  1. Бихте ли отговорили на въпроса на колко години сте?

На 81. Навлязох в безкрайността.

  1. Коя е най-неудобната ситуация, в която сте попадали?

Когато излязох с руски романс в спектакъла на Народния театър „Унижените и оскърбените“, публиката ме аплодира повече от прекрасните актьори. Беше само една песен, но не спираха да ръкопляскат.

  1. В коя епоха бихте предпочели да живеете?

Винаги съм казвала, че живея в страхотни времена. Но тоя изкуствен интелект, агресията, несправедливостите ме разколебават и започвам да се съмнявам, че сме чак толкова щастливи тук и сега.

  1. Кое според вас е най-голямото научно постижение?

Щастлива съм, че във всички големи научни постижения участват и българи – от компютъра на Джон Атанасов до откритията в медицината.

  1. Ще се справи ли човекът с климатичните промени?

Ако остане човек.

  1. Вярвате ли в конспиративни теории?

Има основания да им вярваме.

  1. Как бихте се определили – либерал или консерватор?

Демократ за социална правда.

  1. Смятате ли, че детето само трябва да определи половата си идентичност?

Би било прекалено, ако му се позволи да взима самостоятелно толкова глобални решения.

  1. Толерантна ли сте към различията – полови, расови, интелектуални?

Да. Приемам всякакви хора, стига да са човечни. Никога не съм била расист или хомофоб.

  1. Интересувате ли се от спорт?

Да, гледам много и всякакви спортове, въпреки че боксът вече не ми харесва. Агресията е отвратителна, лее се много кръв.

  1. За или против пластичните операции?

Който има нужда, да си ги прави.

  1. Изпитвате ли комплекс заради външния си вид?

Някога исках да съм доста по-висока, по-дългокрака, със сини очи и коса на вълни.

  1. Твърдо или меко легло предпочитате?

Удобно.

  1. Доволни ли сте от парите, които получавате?

Никога не съм била на заплата, цял живот работя на хонорар.

  1. Страхувате ли се от новото начало?

Не, но нямам нужда от него.

  1. Коя е държавата, в която мечтаете да живеете?

Мога да пътувам по цял свят, добре съм си в България.

  1. Кой е най-незабравимият момент в живота ви досега?

Много са – при този дълъг живот.

  1. Най-тежкият период, който сте преживели?

Ковидът, беше ужасно.

  1. Коя е надеждата, която ви крепи?

Че човешкият разум няма да се погуби, въпреки изкуствения интелект.

  1. Как си представяте света след 100 години?

Надявам се да го има.

  1. С кого бихте живели на самотен остров?

Поне с едно каре приятели за белот.

  1. Можете ли да простите изневяра?

До 25 не прощавах. После имах варианти.

  1. Поддържате ли отношения с бившите си половинки?

От тях не остана почти никой. Но си простихме, преди да си отидат. Надявам се, че ми прощават, където и да са.

  1. Привърженик ли сте на брака?

Самата дума „брак“ е ужасна. И на човек може да му се отще заради нея. Когато има уважение, подкрепа, разбиране, любов, нищо друго няма значение. И въпреки че бракът е приет като канон, много хора днес живеят заедно и без него.

  1. Романтична ли сте?

О, да, неспасяема романтичка съм.

  1. Кой е любимият ви момент от денонощието?

Сутринта. Когато се събуждаш в новия ден, за да благодариш, да го благословиш и да го изживееш.

  1. На кой народ симпатизирате?

На много – и на съседите, и на кубинците… А ние, българите, сме велики.

  1. Кой е въпросът, който си задавате най-често?

Много са, когато започна да се съмнявам в правилността на решенията си. Повечето от въпросите, разбира се, са излишни. Може би имам прекалено свободно време.

  1. С коя историческа или съвременна личност бихте искали да разговаряте?

С Христо Ботев. Важно е да каже кой го е убил – турчин или българин.

  1. Кои са илюзиите, с които сте се разделили?

Най-голямата от тях е, че младостта е вечна.

  1. Кога свършва детството?

Времето на детството така се е скъсило от електронното нашествие, че горките деца вече нямат детство. Едва проходили и край – грабват някакво устройство.

  1. С какво никога не искате да се разделите?

Със скъпите ми хора, но, уви, няма как да стане.

  1. Кой е най-добрият съвет, който сте получавали?

Да позволим на тези, които обичаме, да бъдат каквито са, да не се опитваме да ги променяме.

  1. Вярвате ли, че съдбата на човека е предопределена?

Донякъде.

  1. Допитвате ли се до астролози и нумеролози?

Само в конкретни ситуации за наистина много важни неща. Двете древни науки многократно са доказали смисъла си, при звездите и числата няма нищо случайно.

  1. Връзвате ли си червен конец на ръката срещу зли сили?

Да. Децата ми имаха и синец, наистина съществуват хора с негативна енергия.

  1. Каква е представата ви за щастие?

Щастието не го търсиш, то се усеща, то е в моментите. Нещото, което те прави щастлив, може да бъде незабележимо за другите, но за теб да е безкрайно важно.

  1. Как бихте искали да си отидете от този свят?

С усмивка.

  1. С какво бихте искали да ви запомнят хората?

Надявам се, че ще ме помнят като добър човек. Иначе цял живот им досаждам с песните си.