22.8 C
София
събота, 21 юни 2025 г.

Киев си постла за слаб резултат


Теодор ЦЕКОВ

Сензационната украинска атака с камикадзе дронове от западния до източния край на Русия подкопа усилията за прекратяване на войната. Вторият кръг от директните преговори в Истанбул продължи едва час и завърши без съществен напредък.

Разменените меморандуми с условия и стъпки към траен мир очаквано са несъвместими. Базисните желания на Киев за едномесечно примирие и президентска среща между Зеленски, Путин и Тръмп се игнорират, какво остава за генералните: гаранции за сигурност, суверенитет и право на членство в ЕС и НАТО, репарации…
Москва ще спре огъня, ако противникът напусне анексираните чрез референдуми територии. Следващите изисквания: международно признаване на Крим, Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област като руски, лимитирана украинска армия и неутралитет с отказ от влизане в НАТО, забрана за чужди войски, бази, ядрени оръжия, никакви санкции и взаимни претенции за нанесени щети.

Враждуващите страни не уточниха дата за трета среща, единствено приеха размяна на пленници и тела на загинали. Призивът за връщане в Украйна на „отвлечени хиляди деца“ получи безпардонен отговор от руската делегация: „Стига сте хвърляли налудничави цифри. Няма похитени, евакуирали сме 339 семейства поради опасност за живота им и ще ги върнем. Не правете представление за европейските сърдечно болни и бездетни баби“.

Новата ескалация на конфликта дойде само ден преди преговорите и провокира опасения, че Русия може да отвърне с хиперзвукови или тактически ядрени ракети. Евросъюзът се въздържа от коментари, а Вашингтон и Берлин побързаха да отрекат участие – не били информирани предварително. В Москва са недоверчиви към киевските хвалби, че дръзката операция на 4–6 хиляди километра отвъд фронтовата линия е подготвяна 18 месеца и осъществена самостоятелно, без помощ от НАТО или Лондон.

Шокът започна с взривяване на жп/авто мостове в граничните Курск и Брянск, донесли минимум 7 жертви и 70 ранени. Докато руските власти разследват тероризъм срещу цивилни и предотвратят подобна акция с вербувани атентатори в Далечния изток, последва операция „Паяжина“ срещу стратегически авиобази в други пет области.
Атаката с дронове от Мурманск на северозапад през сибирския Иркутск до Амур беше обявена за „Руски Пърл Харбър“, макар че твърденията от Киев за унищожени 41 бомбардировача на обща стойност $7 млрд. се оказаха тройно преувеличени. Изпълнението и териториалният размах са поредно унижение за руските служби по контраразузнаване и сигурност. Трета година украинската армия нанася големи поражения с дронове и безпилотни катери, миналото лято изненадващо нахлу в Курска област, а Москва се проваля с контрамерките.

В сегашния случай 120 дрона са вкарани на части през границата, сглобени в нает склад в Урал, превозени с тирове в близост до военните бази, дистанционно активирани и насочени.

Загадка е какво точно преследва Киев: провокация за брутален отговор от Москва с цел активизиране на оръжейната и финансова подкрепа от САЩ и Европа; удължаване на преговорите и войната, съответно отлагане на просрочените с година президентски избори в Украйна; демонстрация, че Русия е уязвима и следва да бъде по-отстъпчива? Или може би комбинация от всичко?

Жестока руска реакция би потвърдила обвиненията на Зеленски и европейските му съюзници, че Путин е този, който не иска мир. Вашингтон обаче едва ли ще изостри своя подход към Москва.

Стратегията на Белия дом е да отдалечи, а не да тласка Кремъл към главния геополитически противник Китай. Президентът Тръмп е готов заради своята главна цел да остави ЕС да се оправя с Русия и Украйна. Той може да подхвърля някоя критика или заплаха към Путин, но зад кулисите планира реанимиране и развитие на двустранните икономически отношения.

Европа сама се вкара в сложна ситуация. Управляващите в Брюксел, Берлин, Париж, Лондон, Варшава безкритично подкрепят и неспирно окуражават Зеленски. Крайната им враждебност към Русия спъва мирната инициатива на Тръмп. Той ги елиминира от преговорния процес, за да не дразнят Путин. От своя страна пренебрегнатите лидери и глобалните ляволиберални медии нонстоп критикуват американския президент. Така Тръмп трупа поводи да се изтегли от украинския проблем заради безкомпромисния подход на ЕС, Лондон и Киев. А те са наясно, че не могат да се справят без САЩ.

В деня на истанбулските преговори Зеленски посети Литва за форума на страните от източния фланг на НАТО, където присъстваха още скандинавски лидери и генсекът на Алианса Марк Рюте. Украинският президент заяви, че операции като „Паяжина“ показват руските слабости и правят Европа по-силна. Той призова за по-активна помощ от съюзниците, още санкции срещу Москва и инвестиции в оръжейната промишленост на Украйна.

Дясната ръка на Зеленски – Андрий Ермак, също демонстрира, че конфронтацията доминира над компромиса. Относно изискванията на Москва в меморандума, шефът на президентската канцелария в Киев коментира, че „руснаците правят всичко възможно, за да не прекратят огъня и да продължат войната. Сега е много важно да има нови санкции, за да ги принудим да искат мир“.

Последни новини

Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.