Кийр Стармър за изборните резултати: Боли, но поемам отговорност

Лидерът на лейбъристите Кийр Стармър коментира резултатите от изборите, като призна, че постигнатите цифри в определени райони са болезнени за партията, но подчерта, че е готов да поеме пълна отговорност за ситуацията. В обръщението си Стармър заяви, че резултатите показват необходимост от по-нататъшна работа и по-дълбока връзка с гласоподавателите. Той не скри разочарованието си от загубата на подкрепа в някои традиционни бастиони, но увери симпатизантите си, че партията ще извлече поуки.

„Резултатите болят, няма смисъл да го крием. Поемам пълна отговорност за това, което се случи. Ясно е, че трябва да направим повече, за да спечелим доверието на хората и да покажем, че сме реална алтернатива,“ заяви той.

Стармър също така посочи, че въпреки неуспехите в някои части на страната, има и райони, в които лейбъристите са отбелязали напредък, което дава основа за бъдещ оптимизъм. Той обеща да направи необходимите промени в стратегията на партията, за да се подготви по-добре за следващите парламентарни избори.

Анализаторите отбелязват, че това е един от най-критичните моменти за неговото лидерство, тъй като вътрешните критики в партията се засилват след обявяването на резултатите.

Управляващата Лейбъристка партия на британския премиер Кийр Стармър претърпя тежки първоначални загуби на местните избори в Англия, докато антиимигрантската Реформаторска партия, водена от Найджъл Фараж, регистрира най-големите победи.
Според първоначалните резултати, Лейбъристката партия загуби подкрепа в традиционните си бастиони в Централна и Северна Англия, както и в някои части на Лондон, докато Реформаторската партия спечели над 250 места в местните съвети.