За първи път военнослужещи от Северна Корея преминаха на парада в Москва

Севернокорейският лидер Ким Чен Ун потвърди ангажимента на страната си към договора за взаимна отбрана с Русия в послание до президента Владимир Путин, с което поздрави Русия по повод годишнината от победата над нацистка Германия през Втората световна война, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Ким акцентира за взаимоотношенията на двете страни и декларира, че Северна Корея „отдава най-висок приоритет“ на партньорството си с Русия и ангажимента си към „изпълнението на задълженията по междудържавния договор“, съобщи севернокорейската държавна агенция КЦТА.

Русия отбеляза 81 години от края на Втората световна война с военен парад на Червения площад в Москва. Тази година церемонията мина при изключителни мерки за сигурност заради опасения от украински атаки с дронове. За пръв път от близо 20 години има пълна липса на сухопътна техника.

„Те [участниците в специалната военна операция] се противопоставят на агресивната сила, която се въоръжава и подкрепя от целия блок на НАТО. И въпреки това нашите герои продължават да напредват“, заяви руският президент, цитиран от Ройтерс и БТА. Победата винаги е била и винаги ще бъде на страната на Русия, заяви Путин в речта си.

„Твърдо съм убеден, че нашата кауза е справедлива, ние сме заедно, победата винаги е била и винаги ще бъде наша!“ За първи път отряд от военнослужещи от Северна Корея премина по паветата на Червения площад по време на парада.

От руското министерство на отбраната обясниха липсата на колоната с бойни машини с „текущата оперативна ситуация“. Пред Кремъл не преминаха балистични ракети, артилерийски и ПВО системи, танкове и дори бронетранспортьори. Церемонията включваше символична въздушна част.

Още в дните преди парада руските власти ограничиха мобилния интернет в Москва и временно затвориха летищата в столицата. В централните части на града са разположени контролно-пропускателни пунктове, а по сградите около Кремъл има снайперисти и въоръжени екипи.

Опасенията на Москва не са случайни. Само дни преди церемонията украински дрон удари жилищна сграда на няколко километра от Кремъл. През последните месеци Киев многократно демонстрира способност да преодолява руската противовъздушна отбрана около столицата.

Кремъл обяви едностранно примирие с Украйна за 8 и 9 май и предупреди за „масивен ракетен удар“ по центъра на Киев при негово нарушаване. Украинският президент Володимир Зеленски първоначално отхвърли предложението и го определи като опит за защита на парада от атаки с дронове. Украинският президент дори намекна за удар по руската столица, а Русия обяви, че в такъв случай ще предприеме масиран отговор срещу Киев.

Впоследствие Володимир Зеленски потвърди тридневното примирие във войната с Русия като част от усилията на САЩ за преговори за прекратяване на продължаващия повече от четири години конфликт. Той издаде указ позволяващ провеждането на руския военен парад за Деня на победата и гарантира, че няма да бъдат насочвани оръжия срещу Червения площад.

Според информации на европейски разузнавателни служби Кремъл е засилил драстично и личната охрана на руския президент Владимир Путин.

За разлика от миналогодишния юбилеен парад за 80 години от края на войната, когато в Москва присъстваха близо 30 световни лидери, тази година международното участие е значително по-ограничено. Сред малкото потвърдени гости са беларуският президент Александър Лукашенко, президентът на Лаос Тхонглун Сисулит и малайзийският крал Султан Ибрахим.

След разпада на СССР военните паради изчезнаха от Москва. Те бяха възобновени от президента Владимир Путин през 2008 г. и оттогава насам винаги са включвали танкове, балистични ракети и образци от най-добрата и съвременна руска бойна техника.

През последните години мащабът на парада се променяше според обстановката. Пандемията от COVID-19 не попречи на Москва да отбележи 9 май през 2020 г., но тогава бе проведено само въздушно шествие без сухопътна техника и войници. Тогава шествието бе изтеглено за 24 юни, поради съобразяване с правилата против пандемията. Така в началото на лятото пред Кремъл преминаха и военните части, последвани от бойните машини.

През 2021 г. в парада участваха над 12 000 военнослужещи, повече от 190 единици техника и 76 самолета и хеликоптера.

След началото на войната на Русия срещу Украйна, военният парад измени своята форма. През 2022 година над Червения площад не летяха самолети. През 2023 година по него не преминаха танкове и бронирани машини, а само можещите да носят ядрено оръжие ракети „Искандер-М“ и „Ярс“. Подобна бе ситуацията и през 2024 година. Тогава обаче на Червения площад бе показана и пленена натовска техника. През 2025 г. парадът бе най-мащабният от началото на десетилетието, отбелязвайки 80-годишнината от края на Втората световна война.

Русия и Северна Корея подписаха „Договор за всеобхватно стратегическо партньорство“ по време на посещение на Путин в Пхенян през 2024 година. Договорът включва клауза за взаимна отбрана.

Северна Корея изпрати по оценки на наблюдатели около 14 000 войници да се сражават заедно с руските сили в Курска област. Южнокорейски, украински и западни официални представители твърдят, че тези войници са понесли тежки загуби и че над 6000 севернокорейски войници са загинали в боевете.

Русия днес проведе най-скромния си парад по случай Деня на победата от години насам поради заплахата от атака от Украйна, където победата за силите на Москва се оказа трудно достижима повече от четири години след началото на най-смъртоносния европейски конфликт от Втората световна война, посочва Ройтерс.

Русия и Украйна снощи потвърдиха, че са се съгласили на тридневно примирие, обявено от американския президент Доналд Тръмп, което ще продължи от 9 до 11 май.