10.6 C
София
четвъртък, 10 октомври 2024 г.

Коалицията Радев-Доган-Слави овладя ЦИК


Хората на президента Румен Радев, Ахмед Доган и Слави Трифонов доминират в състава на Централната избирателна комисия, който ще организира предсрочния вот за 51-во народно събрание, показа проверка на „Филтър“. Те работят в синхрон с двамата представители на „Демократична България“ и така формират абсолютно мнозинство, което ще има решаваща роля при назначаването на секционни избиратели комисии, броене на бюлетини, попълване на протоколи и всичко, от което зависи резултатът.

Към тяхната група се присъединяват и номинираните от БСП трима души. Те бяха пратени там от Корнелия Нинова, но вече са лоялни на новото ръководство, което сближава позициите си с „Дондуков“ 2, разказват служители в ЦИК, които са поставени под огромно напрежение заради политическите скандали, на които тяхната институция се превърна в център.

Този състав на ЦИК беше избран през 2021 година, когато конфигурацията в парламента беше съвсем различна. Тогава победител на изборите беше ИТН на Слави Трифонов и затова имат 3-ма представители.

Оттогава партията на Дългия действа като патерица на Радев в законодателната власт.

Председателят на ЦИК Камелия Нейкова също е квота на ИТН, които я излъчиха като победител на изборите през юли 2021 година. До 2019 г. тя беше член на ЦИК, но от БСП. Хората на Слави Трифонов обаче я припознаха за своя. Днес тя е в основата на скандалите в избирателната комисия покрай регистрациите на партиите и особено на двете крила в ДПС.

Любопитното е, че до 2014 година тя е заместник-председател на партия „Нова алтернатива“, чийто шеф е бившият министър на отбраната Николай Цонев. Двамата са в тандем повече от 20 години. През 2008 г., когато Цонев бе избран за министър в тройната коалиция, Нейкова му стана заместник. След това тръгва с него и в политиката. По дела на „Нова алтернатива“ партията се е представлявала от Николай Цонев като председател, а негов пълномощник е била Нейкова, защото е юрист. За член на ЦИК е издигната от Професионално обединение на държавните служители, Фондация „Обща кауза“ и сдружение „Нова алтернатива“, което е в основата на едноименната й партия. БСП припозна кандидатурата и я подкрепи в парламента.
Две години по-късно същата „Нова алтернатива“ на Николай Цонев подкрепи кандидатурата на Румен Радев за президент, а

близките отношения на бившия военен министър с президента не са тайна

за никого. Те се познават от много години покрай службата под пагон. През 2022 година при поредното служебно правителство Николай Цонев беше избран в Надзорния съвет на ВИК холдинга. Това е една от сферите с много ресурси, които бяха контролирани от секретаря на Радев по вътрешна политика Николай Копринков.
Според представители на различни партии председателят на ЦИК Камелия Нейкова едва ли ще е безпристрастна по време на изборите. Както „Филтър“ разкри миналата седмица, и двете партии в коалицията на Доган са свързани с Васил Божков – двама от неговите адвокати са зам.-шефове на ЗНС и на СБОР. Последната партия всъщност е „Нова алтернатива“, на която Нейкова е била зам.-председател, но от 2022 година е с новото име. Това показва регистрацията й в Софийския градски съд. Тогава Цонев свиква национална конференция, преименува формацията и избира ново ръководство, в което той вече не участва формално.

Освен адвокат Георги Гатев там е и Радион Попов, който беше разпитван

по делата срещу Цонев и беше водач на листите на „Нова алтернатива“ при неуспешните опити за щурм на парламента. Камелия Нейкова е в близки отношения с Николай Цонев и съпартийците му и до днес, когато е председател на най-важния орган по време на изборите.

Същото важи и за секретаря на ЦИК Севинч Солакова. Тя е верен кадър на Ахмед Доган от много години. Член е на ДПС и е в Централното оперативно бюро на партията. Освен това е в управителния съвет на фондация „Либерална интеграция“, създадена от Доган през 2018 година с цел да интегрира малцинствата към обществото. Солакова е член на НПО-то и до днес заедно с Илхан Кючук и Биршен Ибрямова, която е съпруга на изключения от парламентарната група на ДПС Джейхан Ибрямов. И двамата са в лагера на Ахмед Доган.
Верен на Сокола и неговата коалиция „Алианс за права и свободи“ е и друг член на ЦИК и ДПС. Това е Ерхан Чаушев. Юристът е работил в „Метални конструкции холдинг“ ЕАД и „Химко“-Враца, когато още са били държавни, а след това е избран за член на Надзорния съвет на Агенцията за следприватизационен контрол.

С подкрепата на Доган става и член на съвета на директорите на държавната ГУСВ.

В ЦИК е от 2007 година. Чаушев също като Солакова заема висок пост в ДПС. Той е един от четиримата членове на Централната контролна комисия, пред която се оспорва изключването на депутати от партията, което Доган обяви. В комисията освен Чаушев е верният на Сокола Тимур Халилов, който напоследък се изявява като говорител на почетния председател. Другите двама са Метин Сюлейманов и Нихат Кабил. Само за последния не е ясно в чий лагер е в партийната война. Сюлейманов е бивш член на ЦИК и бивш депутат.

Назначиха хора на „Алианса“ в районните избирателни комисии

Хаосът с изборите скоро ще се пренесе и в районните избирателни комисии, които бяха назначени от ЦИК преди седмица. Тогава Нейкова и компания сложиха удобни и проверени хора, най-вече на „Алианс за права и свободи“, които ще се конкурират за избиратели с „ДПС – Ново начало“. Спорно е кое от двете крила може да излъчва представители в районните избирателни комисии като парламентарно представена партия и затова много от назначенията се обжалват в местните административни съдилища.

Така например в знаковия град Кърджали ЦИК одобри близкия до Доган Беркант Барзат, който традиционно води комисията там. Той стана известен с това, че на евроизборите през 2014 година нахлу в една от секциите заедно с активисти на ДПС след приключването на гласуването и натискаше членовете при броенето на бюлетините и определянето на недействителните. Поредното назначение на Барзат в РИК-Кърджали се обжалва, но от ГЕРБ.

Подобно е положението и в Хасково, Пловдив и на много други места, където членове на местните районни избирателни комисии са тясно свързани с крилото на Доган, а регистрираната като ДПС коалиция няма свои представители, въпреки че тя е представена в парламента.

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img