В летния сезон много туристи предпочитат бързото пътуване със самолет, а после наемат кола, която им дава възможност свободно да се движат из страната, да разглеждат забележителности, да посещават отдалечени места и да следват свой собствен маршрут. Така са независими от обществения транспорт, който в някои европейски райони е много скъп, а в други – несигурен или пък съвсем липсва. Освен това, компаниите за коли под наем предлагат широка гама от модели, някои базови, но други доста луксозни. По този начин за всеки пътник си има съответен автомобил. Но различните държави, дори и да са част от Европейския съюз, имат свои изисквания, политики и цени, което може да създаде объркване.
Наемането на кола в България е по-евтино в сравнение с другите европейски дестинации, което я прави предпочитана особено по Черноморието и в планинските курорти. Повече от Rent-a-Car компаниите изискват шофьорът да има навършени поне 21 години, но някои фирми настояват да е над 23-годишна възраст. Друго условие е книжката за управление да е придобита преди най-малко 12 месеца. За гражданите от ЕС не се изисква международна книжка, но може тя да е необходима за туристи, които идват от страни извън ЕС. Без кредитна карта обаче няма да стане – тя е задължително условие за резервация и плащане на услугата. Цените са различни, но средно за малък автомобил са от 15 до 30 евро на ден, за среден клас – 25–45 евро, за SUV или ван – между 50 и 80 евро на ден. Цените варират според сезона, а през юли и август са най-високи. Много компании рекламират „неограничен пробег“, но в дребния шрифт често има скрити такси за изминати километри над определен лимит.
Нашата южна съседка Гърция е перфектна за автомобилно пътуване. Кацнете ли в Атина, се отваря чудесна възможност да посетите островите и малките крайбрежни селища. Но трябва да шофирате внимателно особено по планинските шосета и тесните селски улички. Пътните знаците са поставени, за да се спазват, а който ги пренебрегне, да се подготви за солени глоби. За кола под наем изискванията са сходни с българските – минималната възраст за шофьора е 21 години, документът за управление на МПС да е валиден поне от 1 година. Кредитната карта е почти задължителна, освен ако не се избере опция без депозит, но тогава дневната такса е по-висока. Наемът за малка кола е 25–40 евро на ден, а за среден клас е 40–60 евро. Често туристите избират автомобилът да е с автоматични скорости, за което плащат 10-20 на сто над базовата цена. В пиковия сезон през лятото цените обичайно скачат с до 50%. Ако ще наемете кола на остров, например Крит, Родос или Корфу, питайте дали е разрешено да използвате ферибот, защото някои компании забраняват прехвърляне на колата между острови.
В Германия се пътува бързо и лесно. Страната има чудесна инфраструктура, там могат да се видят най-мощните и скъпи автомобили в цяла Европа, които буквално летят по аутобаните, известни с липса на ограничения върху скоростта. В последните години обаче на много участъци все пак е въведена максимална скорост, която може да се види на огромни светещи табели, поставени над самите магистрали. Винаги се движете в дясната лента, освен при изпреварване. В Германия горивото на бензиностанциите покрай магистралите е с 20, дори 30% по-скъпо, отколкото в малките градчета, на няколко километра навътре в страната. По тази причина много от пътуващите предпочитат да слязат от аутобана, да заредят автомобила и дори да похапнат брецели и вурсчета. Излизайки от магистралата туристите ще се натъкнат на безчет указателни табели, чрез които се въвежда строг ред при превоза на пътници и товари. Нарушенията се следят строго, включително с камери, и глобите са високи.
Ето основните изисквания за наемане на кола в Германия: минимална възраст за шофьора между 18 и 21 години в зависимост от компанията и категорията на автомобила, шофьорска книжка на поне една година, кредитна карта. Наемът за малка кола е 35–50 евро на ден, за среден клас е 50–80 евро, за луксозни марки (BMW, Audi, Mercedes) цената е от 100 евро нагоре.
Испания предлага богата мрежа от магистрали и красиви маршрути между Мадрид, Барселона, Андалусия и северните райони. Въпреки това, шофирането в големите градове често е предизвикателство. В някои от тях има екозони, където не се допускат определени коли без съответния стикер. По правило трябва да се избягва шофиране в централните части, защото глобите за неправилно паркиране са големи и често се добавят директно към кредитната карта, ако автомобилът е взет под наем.
Изискванията на Rent A Car са сходни: минимална възраст 21 години за наемащия автомобила, шофьорска книжка от поне 1 година, кредитна карта. Еднодневният наем на малка кола е 30–45 евро, за среден клас е 50–70 евро, за SUV или автоматик – 70 евро и повече.
Обикновено допълнителните екстри – бебешко или детско столче, навигация, багажник – за ски или за велосипеди, вериги за сняг, преносим Wi-Fi рутер, се заплащат допълнително. Наемането на кола е голямо предимство в непозната държава, която искате да разгледате за кратко време. Но всяка страна си има свои правила, цени, особености, които е полезно да се знаят предварително, за да има по-малко неприятни изненади и пътуването да бъде наистина вълнуващо.
Снимайте автомобила при получаване и връщане
Не всички Rent-a-Car компании разрешават да се пресича границата
Преди да подпишете договор за наем на автомобил, внимателно проверете какво покрива застраховката и какво – не. От това зависи каква сума може да бъде удържана от кредитната карта при щети, съветват от Европейския потребителски център. В приемо-предавателния протокол трябва да бъдат отбелязани всички видими повреди.
Ако колата се повреди, следвайте инструкциите и не се опитвайте да я поправяте сами или за ваша сметка без предварителното съгласие на компанията. В случай на произшествие уведомете незабавно полицията и компанията и следвайте техните инструкции.
Снимайте автомобила при получаване и връщане. Това ще ви предпази от фалшиви обвинения за щети. Най-добре е да направите снимки от всички ъгли, включително километража и резервоара. Стремете се да върнете автомобила в рамките на работното време и да получите документ, че е прегледан и приет без забележки.
Внимавайте с горивната политика. Full to full (пълен резервоар при вземане и връщане) е най-прозрачната. Избягвайте full to empty, тъй като ще платите скъпо за горивото. Проверете лимитите за пробег. Не всички компании предлагат неограничен пробег. Ако планирате дълго пътуване, това може да ви излезе солено. В случай че смятате да пътувате между Гърция и България или между Испания и Португалия например, проверете дали фирмите разрешават да минавате границата.
Маргарита ДИМИТРОВА