Рекордните 520 хиляди мигранти са прекосили през 2023 година опасната джунгла Дариен, която се намира на таритории в Колумбия и в Панама. Повечето, предприели опасното пътуване, са от Венецуела, Еквадор, Хаити и Китай, става ясно от данни на панамската миграционна служба. Около една четвърт от тях са непълнолетни, отбелязва ръководителката на службата Самира Госайне. Крайната им цел обикновено са Съединените щати.
„Това е проблем за националната ни сигурност. За съжаление, за него няма бързо решение“, каза Госайне пред репортери.
Откакто през 2019 година президент на Панама стана Лаурентино Кортисо, броят на мигрантите, преминаващи през джунглата Дариен рязко се увеличи. Това принуди панамските власти да поискат международна помощ за справяне с кризата.
Проблемът се подхранва отчасти от рязкото увеличаване на броя на венецуелците, които бягат от икономическите и социалните проблеми в родината си. През последните години повече от седем милиона венецуелци са напуснали страната си, сочат данни на ООН.
За хората, които прекосяват джунглата Дариен, има риск да станат жертви на насилие, сексуални посегателства, трафик на хора и болести, отбелязва Ройтерс.
Пролуката Дариен e 100-километрова зона по границата между Колумбия и Панама, където се свързват континентите на Северна и Южна Америка в рамките на Централна Америка. Представлява силно пресечена планинско-гориста местност, която е много слабо населена. Почти няма пътища, но за сметка на това компенсира с безброй реки и блата.
Теренът е тежък и труден за охрана, което превръща целия регион в идеално място за работа на картели и трафиканти. Именно те контролират и организират основните потоци на наркотици, оръжие, нелегални стоки и мигранти на север в посока Съединените щати.
Проблемът се задълбочава и от факта, че местните индиански общности са бедни и изолирани, като считат трафика за една от малкото възможности за собственото си оцеляване.
CNN цитира свои източници в правителството, според които престъпните организации са развили бизнес за стотици милиони долари годишно.
Самите мигранти рядко са добре подготвени за опасното пътуване през трудна местност, като всякаква допълнителна екипировка може да бъде осигурена от водачите, но срещу огромна сума. Дори помощ за пренасяне на тежка чанта за няколкостотин метра може да струва 100 долара. Картелите капитализират от всяка възможност да вземат пари от своите клиенти.
Няма грижи за болни, пострадали или изостанали. Всеки, който не може да държи темпото на групата, или трябва да си плати за помощ, или рискува да бъде изоставен.
Чести са случаите на грабежи, изнасилвания и дори убийства, които се извършват не само от членовете на банди, но понякога и от самите мигранти.