30.8 C
София
четвъртък, 19 юни 2025 г.

Колкото по-лоши пътища, толкова по-скъпи винетки 

Може пътищата у нас да са като след война, но преминаването по тях е по-скъпо от 1 май, когато влязоха в сила новите цени. С 10 лева повече струва годишната винетка, която вече е 97 лв., тримесечната е 54 лв. (беше 48 лв.), за един месец е 30 лв. (преди 27 лв.), за седмица – 15 лв., което е с 2 лв. отгоре. За уикенд се плаща с лев повече – 10 лв. и времето на валидност е фиксирано – от петък 12.00 ч. до неделя 23.59 ч.

От началото на годината до 21 април са продадени 1 875 176 електронни винетки за 101 730 971 лв., показват данни на Агенция „Пътна инфраструктура“. Най-предпочитани са годишните – купени са 1 020 489, следват седмичните – 559 478, на трето място по предпочитание са уикенд винетките – 155 070, месечните са 116 528 и най-малко – 23 611, са за три месеца. Над 899 млн. лв. са регистрираните приходи от пътно таксуване през 2024 г. От тях е-винетките са 280 994 977 лв., а тол таксите (декларации и маршрутни карти) – 589 953 590 лв.

След въвеждането на електронната винетка през 2019 г. вече не е необходимо поставянето на стикер на стъклото на леките автомобили. Може да не запазвате документа за покупка, защото никой няма да го иска при проверка. Всичко е дигитално и камерите засичат дали колата е редовна. Иначе всеки шофьор може да провери точно до коя дата е платено за пътуването му на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутон „Проверка на винетка“. След въвеждане на регистрационния номер и държавата, където е регистриран автомобилът, може да се установи крайният срок, независимо къде е извършено плащането – дали в обекти на АПИ, или в търговската мрежа на партньорите на агенцията. Статусът може да е „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ в случаите, когато е платено с отложен старт до 30 дни, каквато възможност дава системата.

От Националното тол управление съветват потребителите да използват сайта www.bgtoll.bg или мобилното приложение, както и останалите канали за продажба на АПИ – на гише срещу плащане в брой или чрез терминал с карта. Гишета са отворени на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те областни пътни управления в цялата страната. 464 са терминалите за самотаксуване. Винетки може да се купят и от партньорската мрежа на АПИ. Шофьорите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация, преди да потвърдят финалното плащане. Отговорността за вписването на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя. Ако са въведени грешни данни, се смята, че таксата за съответния автомобил не е платена. Вписването на символите може да бъде на кирилица или на латиница, но задължително да съответства на регистрационния номер. При изписването се въвеждат само букви и цифри. 

Внимание: цифрата 0 (нула) и буквата О не са взаимозаменяеми! Ако регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат. При движение на превозното средство по платената пътна мрежа системата за контрол (стационарни и мобилни камери) разпознава специалните символи, цифри и букви от регистрационния номер.

Ако общата маса на лекия автомобил заедно с ремаркето или караваната е по-голяма от 3,5 тона, задължително трябва да се купи още една допълнителна електронна винетка. Има промени и в цените на тол таксите за моторни превозни средства над 3,5 тона – от 1 април и от 1 септември 2025 година. Електронната винетка и тол таксата са държавни такси, за които не се начислява ДДС. За тях се издава разписка, а не фискален бон.

300 лева е глобата за водач, който пътува по републиканската пътна мрежа, без да е купил винетка за автомобила си. Ако се съгласи при проверка да плати на място с карта, нарушението ще му струва 70 лева. Толкова е сумата и ако направи банков превод в рамките на 14 дни. Нови промени в Закона за пътищата предвиждат намаляване на санкцията на 194 лв. Ако нарушителят заплати в деня, в който е установено нарушението, цената ще е 97 лв., колкото годишната винетка. Проектът тепърва ще бъде обсъждан от парламента.

Още миналата година Национално тол управление осигури техническа възможност на МВР да използва данните, заснети от тол системата, и да проверява има ли автомобилът застраховка „Гражданска отговорност“ и валидна ли е тя. 

На ваканция с лек автомобил

Вижте какви са таксите при съседите и как се плаща 

Преди да потеглите за ваканция с автомобил, вижте колко ще плащате за преминаване във всяка от държавите, които ще пресечете. В Гърция, където почиват много българи, пътните такси се събират на пунктове по магистралите. Цените варират в зависимост от изминатото разстояние и категорията на автомобила. Например, където и да се включиш в магистрала Attiki Odos (Атина) таксата за леки автомобили е 2,80 евро. 

Турция използва електронна система за събиране на пътни такси (HGS или OGS). Цените варират в зависимост от маршрута и категорията на превозното средство. Например: за магистралата Истанбул–Измир (O-5) за леки автомобили се плащат 1045 турски лири, което е около 28 евро. За преминаване през моста Османгази се плащат 795 TL (около 21 евро).

Сърбия също събира пътни такси на пунктове по магистралите. Цените зависят от изминатото разстояние и категорията на автомобила. Например пътуването Белград–Ниш е около 800 динара, или 6,80 евро. За пътя Белград–Суботица се плащат около 640 динара, което е около 5,40 евро.

В Румъния се изисква винетка (rovinieta) за използване на националната пътна мрежа. Цените за леки автомобили са: 1 ден – 2,50 евро, 10 дни – 3,30 евро, 30 дни – 5,30 евро, 60 дни – 8,40 евро, 12 месеца – 28,00 евро. 

Пътуването през тези страни изисква предварително планиране и купуване на необходимите винетки или подготовка за плащане на пътни такси – може с пари в брой или с банкова карта. Препоръчително е да проверите актуалните цени и изисквания, преди да тръгнете, защото може да има промени.

Маргарита Димитрова

Последни новини

Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.