29.8 C
София
петък, 20 юни 2025 г.
Категории:

Конфликтът между Мъск и Тръмп отвътре: Кой ще има последната дума

Когато Илон Мъск остро разкритикува водещия законопроект за данъци и разходи на президента Тръмп и го нарече „отвратителна мерзост“ в публикация в X тази седмица, малцина в Републиканската партия бяха изненадани. За вътрешния кръг на президента въпросът беше „кога, а не дали“ Мъск ще избухне, пише в свой анализ Кейти Боулс от The Times, съобщава Нова тв.

Откакто технологичният милиардер влезе в орбитата на Тръмп по време на президентската кампания, стана ясно, че връзката им има потенциал да бъде изключително взривоопасна.

Въпреки всички топли думи, които двамата обмениха, президентът е свикнал да има последната дума, докато Мъск, най-богатият човек в света, също смята, че му се полага.

След като официалното назначение на Мъск като ръководител на Министерството на ефективността на правителството (Doge) приключи, един въпрос витаеше над Вашингтон: дали навън той ще бъде по-голямо главоболие за администрацията на Тръмп?

Вече беше публично достояние, че Мъск не е съгласен с „големия красив законопроект“ – говорейки откровено едва миналата седмица. Но тонът на това последно послание, в което Мъск каза, че „просто не може да го понася повече“, сочи към по-широко недоволство зад кулисите.

Или както самият Мъск го каза заплашително в отговор на потребител в своята социална медийна платформа: „През ноември следващата година уволняваме всички политици, които предадоха американския народ.“ Това оставя отворена възможността Мъск да се обърне срещу някои републиканци по време на междинните избори.

Напрежението между Мъск и членовете на вътрешния кръг на Тръмп е високо още от пристигането на милиардера във Вашингтон. Влиятелният началник на кабинета на президента Сузи Уайлс възприема мантрата в Белия дом „без драма“. Както самата тя го е казала: „Моят екип и аз няма да толерираме злословия, неподходящи предположения или драма.“ Говори се, че Мъск е бил виновен и за трите.

Личните му отношения с Тръмп обаче останаха положителни – поне публично. Сега това започва да се променя. Носят се слухове, че самият Тръмп е разочарован от стария си приятел. Мъск се е отдръпнал от първоначалните цели за намаляване на разходите с 2 трилиона долара. Междувременно поддръжниците на Мъск предполагат, че той лично е взел последните решения на Белия дом относно данъчните облекчения за електрически превозни средства и решенията за персонала.

В дните след пресконференцията и напускането на Овалния кабинет, където Мъск и Тръмп си разменяха комплименти, действията подсказваха нещо друго. Тръмп оттегли номинацията на съюзника на Мъск Джаред Айзъкман за администратор на НАСА.

Официалната версия е, че Айзъкман е правил дарения на демократите, така че е имало безпокойство от Републиканската партия като цяло. Но анонимен републиканец е казал пред The ​​Times: „Хауърд Лътник, министърът на търговията на Тръмп, дарява на Хилари Клинтън и все още е в кабинета.“

Докато помощниците на Тръмп в Мага света първоначално празнуваха напускането на Мъск, става ясно, че милиардерът е твърде известен, за да бъде игнориран само защото е извън администрацията.

В знак за продължаващото влияние на Мъск, коментарите му накараха републиканците да изразят допълнителни опасения относно законопроекта – вече в Сената – пред председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън, който от своя страна отхвърли критиките на Мъск. Осъзнавайки, че той е мощен източник на информация с 400 милиарда долара на разположение, някои републиканци в Камарата на представителите се опитват да го привлекат отново на страната си.

Но дори и да успеят, предстоят и други въпроси, които биха могли да накарат Мъск да се изправи срещу администрацията на Тръмп. Първият е имиграцията; подкрепата на Мъск за отваряне на пътища за талантливи хора като него, които се местят в САЩ за работа или за обучение, го поставя срещу базата на „Мага” и някои от последните решения на Администрацията на Тръмп, свързана с Харвардския университет и образователния сектор. След това е изкуственият интелект, като Мъск е по-загрижен за регулирането на сектора, отколкото вицепрезидентът на Тръмп Джей Ди Ванс, който заяви, че бъдещето на ИИ няма да бъде спечелено „чрез излишни усилия относно безопасността“.

В крайна сметка има два аспекта, които позволяват на Тръмп да държи партията си единна: положителен рейтинг в проучванията и достатъчно финансиране. Ако това започне да се променя, нещата ще станат много по-трудни за президента. И в двата случая Мъск може да се окаже трън в петата.

 

Снимки: Getty Images, БГНЕС

Последни новини

Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.