Глобалният хаос рязко ще се проясни, ако филтрираме кухите заявления и утопични идеи. Като чиста субстанция ще излезе това, което вършат САЩ в Саудитска Арабия: диалог с Русия и паралелна координация с Украйна към директни преговори за прекратяване на войната. В мътилката попада поредният помпозен план на Урсула фон дер Лайен, базиран върху пожелания без конкретика.
Европейските лидери не крият шока и обидата да са игнорирани, даже изоставени от Вашингтон. Вместо да търсят включване към мирния процес, те засилват конфронтацията – обещават още по-солидна подкрепа за Украйна и демонизират Русия.
Болезнено е, когато поощрителните срещи с изпъдения от Белия дом Зеленски и амбициозната програма за спешно превъоръжаване (ReArmEU) на стойност 800 млрд. евро срещат критики от „най-правилните“ медии. POLITICO обобщи извънредното заседание в Брюксел: „Прегръдки. Снимки. Обет да продължат да въоръжават Украйна. Това е всичко, което лидерите на Европейския съюз имаха да предложат на президента Зеленски. Да, разработиха планове за укрепване на европейския отбранителен сектор, но не се договориха за нови ангажименти по усилване позицията на Украйна, а в краткосрочен план това е най-важното“.
Euractiv публикува новина със снимка как председателите на Еврокомисията и Европейския съвет – Урсула фон дер Лайен и Антониу Коща, прикриват устите си, за да попречат някой да разчете разговора им. POLITICO разясни защо Киев ще остане разочарован: „Основният приоритет на срещата – гаранции за сигурност от САЩ и помощ Украйна да укрепи позицията си на бойното поле и на масата за преговори, стана второстепенна задача. Лидерите прекараха 10 часа в спорове как да финансират увеличаване на разходите за отбрана с 800 млрд. евро, каква част да отиде за европейски и външни производители. Преговорите за Украйна са отнели само четвърт час според дипломат от ЕС. Всъщност това казва всичко“.
Оглушителна тишина е последвала въпроса дали ЕС може да компенсира загубата на американска оръжейна подкрепа за Украйна. Извън залата редица лидери отговарят с категорично „не“. Затова военната помощ от ЕС към Киев може да продължи като „коалиция на желаещите“ с външни участници като Великобритания, Турция и Канада.
Опасения поражда неяснотата откъде ще дойдат и как ще се разпределят 800-те милиарда в лансирания с фанфари ReArmEU. Експерти алармират, че всички членки на ЕС ще поемат дългове, а огромна част от сумата ще отиде в ограничен кръг с технологичен капацитет за производство на модерни оръжия. Това обяснява тласъка от Франция, Германия, Италия – притиснати от бюджетни дефицити, държавни дългове и индустриален спад – за активиране на плана преди Вашингтон да уреди мир между Москва и Киев.
Изцяло в интерес на оръжейната индустрия са спекулациите, че САЩ може да изтеглят своите войници и ядрени оръжия от Европа, дори да напуснат НАТО. Париж и Лондон бързат да предложат на Европа заместващ „чадър“ със своя ядрен потенциал, който е многократно по-слаб от този на Русия. Страните с най-големи армии в НАТО – САЩ и Турция, са твърдо за мир, против ескалация.
В търсенето на заеми и частни инвестиции за въоръжаване, Европа изобщо не си помага, като отпуска на Украйна финансова помощ, обезпечена с лихви от замразените руски сметки в западни банки. Киев и други радикални противници на Москва дори настояват за конфискуване на руските активи, което ще провокира реакция и рухване на доверието към международни правила и институции.
Европа е застрашена от тежък финансов удар. Хонконгската фондова борса е стартирала проект за създаване на най-големия депозитар на ценни книжа в Азия. За целта ще изтегли свои книжа на стойност стотици милиарди долари от базирания в Белгия централен европейски депозитар Euroclear, където са запорирани повечето руски активи. Очертава се сериозен риск от изтегляне към Хонконг на депозити за трилиони на клиенти от цяла Азия, което би било равносилно на финансов крах. Euroclear „виси“ с плащания към Съединените щати, които засега не ги изискват.
Майсторът на сделките Доналд Тръмп знае кога и как да изиграе своите козове, вкл. с финансовите и икономически санкции към Русия. По отношение на Украйна той временно смени моркова с тояга, за да получи права върху залежи на редки метали и компромиси за мирните преговори.
В геополитическата втора дивизия „кралицата“ на Европа Урсула фон дер Лайен се разделя с илюзии за гордостта на първия си мандат – „Зелената сделка“, търпи критики по втория проект за реанимация на икономиката и тепърва ще трябва да реже от структурни програми в полза на оръжейни инвестиции.
Теодор ЦЕКОВ