Националният съвет за тристранно сътрудничество не постигна съгласие за увеличението на минималната работна заплата. Това стана ясно на брифинг за медиите.
Служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов заяви, че партньорите в съвета не са постигнали единодушие. Предложението за увеличение е със 144 лева. Така МРЗ се предлага да стане 1077 лева от 1 януари 2025 година. Хората ще получават чисто 835,73 лева.
„Ние ще продължим за прилагане на директивата за определяне на МРЗ със съответните критерии, които за разписани в тях. Разговорите ще продължат, за да можем да транспонираме директивата в срок“, заяви социалният министър.
„Параметрите по бюджета ще бъдат обсъдени първо със социалните партньори, работодателските и синдикалните организации. МФ е разработило цялостен пакет от мерки като водещи са мерките за икономическо развитие и за социален просперитет. Бюджетът не е приходи и разходи, бюджетът трябва да осигурява икономическото развитие на страната“, заяви служебният финансов министър Людмила Петкова.
По думите ѝ предстои обсъждане със социалните партньори на рамките на „Бюджет 2025“ през следващата година. Пламен Димитров от КНСБ заяви, че не е проблем да се плаща по-висока МРЗ. Той каза, че коефициентът на заетост на ниско квалифицираните работници расте в последните години.
„Очакваме с нетърпение да се стигне до конструктивен разговор, в който се отчитат всички параметри, така че МРЗ да не бъде прекалено висока, но и да не бъде прекалено ниска, така че да можем да си я позволим като общество“, заяви Мария Минчева, представител на Българска стопанска камара.
КТ „Подкрепа“ подчертаха, че подкрепят проекта за увеличаване на МРЗ: „Все още сме далеч, всички неща, които са свързани с увеличението на заплатите, касаят човека като цяло. Не може един работник да мизерства за сметка на заплащането на труда, който полага за пълен работен ден“, заяви Атанас Кацарчев.