Лятото на 2024 г. е било най-топлото, регистрирано някога на Земята, което прави още по-вероятно тази година да стане най-топлата, регистрирана някога в историята, съобщи в петък европейската климатична служба „Коперник“, предава Асошиейтед прес.
И ако тази информация вече звучи все по-познато, това е, защото глобалните рекорди бяха поставени едва миналата година, тъй като причинените от човека промени в климата, с временен тласък от Ел Ниньо, продължават да повишават температурите и екстремното време, смятат учени. Метеорологичното лято в Северното полукълбо – юни, юли и август – е средно 16,8 градуса по Целзий, според „Коперник“. Това е с 0,03 градуса по Целзий по-топло от стария рекорд от 2023 г. Записите на „Коперник“ датират от 1940 г., но американските, британските и японските записи, които започват в средата на 19-ти век, показват, че последното десетилетие е било най-топлото, откакто се правят редовни измервания и вероятно от последните 120 000 години, според някои учени.
Месеците август през 2024 и 2023 г. са най-топлите в света с 16,82 градуса по Целзий. юли отбеляза първия път от повече от година, когато не е поставен нов рекорд, малко по-малко от 2023 г., но тъй като юни 2024 г. е много по-горещ от юни 2023 г., това лято като цяло е най-горещото, коментира директорът на „Коперник“ Карло Буонтемпо. „Това, което показват тези трезви цифри, е как климатичната криза затяга хватката си върху нас“, допълва Стефан Рамсторф, климатолог от Потсдамския институт за изследване на климата.