Мария Габриел: Осем българи са на отвлечения край остров Сокотра кораб

Осем българи са на отвлечения край йеменския остров Сокотра кораб, каза пред журналисти в парламента вицепремиерът и външен министър Мария Габриел.

Тя уточни, че българските власти разполагат с информация за случая. „Направено е необходимото, за да бъде предадена информацията на всички партньори и институции, които ще разчитаме да окажат съдействие“, добави Габриел.

Припомняме, че кораб за насипни товари, българска собственост, плаващ под малтийски флаг, е взет на абордаж вчера, след като e участвал в инцидент в източната част на Индийския океан край йеменския остров Сокотра.

На база на събраната до момента информация кораб „Руен“ е под контрола на похитителите, съобщиха от „Параходство Български морски флот“ (БМФ) АД. От там уточняват, че има основания да се смята, че към момента няма непосредствена заплаха за екипажа.

БМФ работи в тясно сътрудничество с всички международни организации и партньорски служби за гарантиране безопасността на хората на борда, допълват от компанията. И уточняват, че семействата на похитените моряци са информирани и фирмата поддържа комуникация с тях.

Сигналът за нападението от неизвестни лица над моторен кораб „Руен“ е получен на 14 декември. Инцидентът става на около 400 морски мили източно от о. Сокотра, Йемен и на около 700 морски мили от бреговете на Сомалия.

На борда на кораба има осем български моряци, девет от Мианмар и един анголски гражданин.