Марко Рубио отличи България като един от най-лоялните съюзници на САЩ в НАТО


Държавният секретар на САЩ Марко Рубио изрази висока оценка за лоялността на България в рамките на НАТО, подчертавайки стратегическото значение на страната при международни конфликти. В свое изказване Рубио защити смисъла на Алианса, но обвърза неговата полезност директно с готовността на европейските държави да предоставят достъп до своите военни бази.

Според Рубио основното предимство на НАТО за Вашингтон е възможността за бързо реагиране при кризи в Близкия изток и Африка чрез европейската инфраструктура. Той обаче не спести критики към държави, които ограничават този достъп.

„Когато съюзници ни отказват използването на базите си – какъвто е случаят с Испания – се губи основният смисъл на Алианса. Те изглеждат като партньори само тогава, когато им е удобно“, заяви държавният секретар.

На фона на критиките към Мадрид, Рубио посочи България, Румъния, Полша и Португалия като примери за изключително конструктивно сътрудничество. Той използва метафора, за да опише скоростта, с която тези държави откликват на американските инициативи:
„Има страни, които казаха „да“, още преди да сме им задали въпроса. България е сред тях“, подчерта той, поставяйки страната ни в ядрото на най-надеждните партньори за сигурност.

Държавният секретар заключи, че поведението на страните членки по време на конфликти (като напрежението с Иран) повдига легитимни въпроси за бъдещата роля на НАТО. Според него стабилността и предвидимостта на съюзници като България са ключови за поддържането на международния ред и ефективността на американското военно присъствие в региона.