
Кристина ПАТРАШКОВА
Единайсетокласникът от Софийската математическа гимназия Никола Веселинов спечели най-големия световен конкурс за гимназисти в областта на науката и инженерството. Той триумфира в Regeneron ISEF, форум, който тази година се проведе във Финикс, Аризона.
Никола се състезава с още 1000 участници от близо 80 държави и спечели най-голямото отличие за млад учен в категория „Математика“ с проект на тема „Разрешимост на уравнения в елементарни функции“. Заради блестящото си представяне получи още два приза – от Американското почетно общество за учени и студенти, както и от една от най-уважаваните професионални организации – Американското математическо общество.
Темата на разработката му звучи непонятно и далечно за неизкушените от математиката. Друго е да проследиш модно, кулинарно, певческо състезание. Там всичко е ясно, може да коментираш, дори да не разбираш нищо.
Никола Веселинов постигна забележителния успех по време, когато цялата страна с основание е обзета от еуфорията покрай победата на Дара на „Евровизия“. Триумфът на талантливото момиче от Варна е безпрецедентен, а от него държавата се готви да извлече дивиденти от домакинството ни на конкурса догодина. Ползи без съмнение ще има, дано само не се изложим през чужденците.
Шапки долу пред Дара, която ни донесе еуфорична радост и уж ни обедини, макар че преди това ни разедини заради парчето, което светът запя. Според някои било сатанинско, според други било напоено от дълбоки културни пластове. След като Дара вдигна кристалната купа, хулителите млъкнаха. Все пак не е добре да сме против победителите. Хубаво е да се пришием към тях. Народопсихологически особености, които демонстрираме не за първи път.
Никола Веселинов спечели не по-малко отличие на гигантски математически конкурс. Не бе поканен в нито едно телевизионно студио, не го чакаха на аерогарата, не го прегръщаха с просълзени очи.
Утре най-вероятно ще работи за технологични великани като Мъск или Безос. Може би ще направи световен пробив в науката. Той също сигурно се радва на „Бангаранга“ и я припява с приятелите си. Самият той е бангаранга и създава полезен шум за страната ни по света.
Защо ли не чуваме и него?
