
Мечка с малко мече е нападнала мъжа, открит мъртъв вчера до хижа „Рудничар“ в природен парк „Витоша“, съобщиха от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР).
От полицията обясниха, че се позовават на данните от съдебен лекар и експерт по едър дивеч.
Вчера беше намерено тяло в близост до хижа „Рудничар“. Сигналът е бил подаден около 15:00 ч. Онлайн изданието „Булевард България“ съобщи вчера, че той е бил нападнат от мечка, но тази версия бе потвърдена едва сега.
Ето и коментара на експерт, дали е възможно мечка да е причинила смъртта на 35-годишния турист:
„Мога само да спекулирам за това дали човекът е нападнат от мечка. Към момента и СДВР, и Планинската спасителна служба, както и от парк „Витоша“, са пестеливи по тази тема и не казват категорично мнение“, каза в „Тази неделя“ по bTV Владимир Тодоров, експерт по мечките в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН и основател на платформата „Мечешки истории“.
По думите му има възможност това да се случи, защото на Витоша живеят мечки. „Предполага се, че там има между 10 и 15 индивида“, уточни Тодоров.
„Не звучи много като бройка, но всъщност не е и малко, като се има предвид, че повече от половината от планината е изключително туристическа. Много голямо присъствие на хора има там и това е предпоставка за евентуални срещи“, обясни Владимир Тодоров.
Ще бъдат назначени още експертизи, а събраните досега материали по случая ще бъдат изпратени на прокуратурата.
Починалият е бил на 35 години, а от Спешна помощ обясниха, че са реагирали веднага на сигнала. Когато медиците са пристигнали на място са установили обезобразеното тяло, с голяма рана и на подбедрицата. Спешният екип е констатирал смъртта.
Източник: dnes.dir.bg
