Наричат я Кралицата на минижупа. Британската дизайнерка Мери Куант, една от най-влиятелните фигури в света на модата през 60-те, трябваше да навърши 95 години на 11 февруари. Тя си отиде през 2022 г., но след нея останаха смелите й авангардни дизайни, които трансформираха женската дреха и я направиха по-свободна. Куант е приемана за новатор, чиито шикозни модели съчетават комфорт и практичност.
Родена в Блекхийт, Лондон, бъдещата дизайнерка израства в образовано семейство – баща й Джак е учител по математика и физика, а майка й Милдред преподава английски език. Фамилията се мести в Лондон, когато Мери е още дете. Именно там тя проявява интерес към модата и изкуството. От ранна възраст показва любопитство към рисуването и дизайна, което я насочва към Goldsmiths College в Лондон. Там развива своя талант и стил, които по-късно ще я изкачат високо на модната сцена.
След завършването на колежа, Мери започва работа като помощник-дизайнер в британското издание на Vogue. Въпреки че работата й там не продължава дълго, тя получава ценен опит и важни контакти в модната индустрия.
През тези години налага една от емблемите в своите колекции – минижупа. Както всяко авангардно нещо, и късата пола е създадена случайно. Един ден Куант посещава своята приятелка, която мие пода на къщата си. За да й е по-удобно, тя е отрязала дългата си пола. „Колко си секси!“, възкликва Мери и в главата й бързо възниква моделът на новата дреха. Този революционен дизайн, който оставя бедрата открити, предизвиква истинска сензация и променя завинаги представите за женската мода.
Минижупът символизира свободата и независимостта на жените, които вече не искат да бъдат ограничени от традиционните дълги рокли. Казват, че без Куант 60-те никога нямаше да са същите, защото тя всъщност освобождава женските крака. Да носиш къса пола по това време е най-добрият начин да ядосаш родителите си.
Куант черпи вдъхновение от улиците на Лондон, обича да наблюдава как хората се обличат и какво ги кара да се чувстват комфортно и уверено. Въвежда и други иновативни елементи – ярки цветове, геометрични форми и смели комбинации от материали. Късите дължини, роклите с А-силует, яките в стил „Питър Пан“, цветните чорапогащи и контрастните щампи за кратко време завладяват света. Нейните дрехи трябва да бъдат удобни и функционални, но същевременно елегантни и стилни. Със своите модели Мери Куант оказва огромно влияние върху момичетата в края на 50-те и началото на 60-те години.
Но освен че е отличен дизайнер, тя е и брилянтен предприемач. Отваря първия си бутик Bazaar на King’s Road в Челси, Лондон, през 1955 г. Магазинът бързо става популярен сред младите, които търсят нещо ново и различно. Интересен факт е, че първоначално помещението е било предназначено за продажба на антикварни мебели, но поради липса на клиенти Мери решава в него да продава свои модели.
Там пазаруват момичета, жадни за алтернатива на иначе приглушената и скучна мода в следвоенна Великобритания. След успеха на първия магазин, чиито клиенти са и музиканти от „Бийтълс“, през 1961 г. в Найтсбридж е открит втори базар. От 1963 г. дизайнерката продава в Съединените щати, навлизайки в масово производство на дрехи, и така се ражда световната марка Mary Quant. В Щатите нейните проекти се предлагат в универсалните магазини JCPenny. Стартира също и Ginger Group, по-евтина линия за облекло.
Удобните и функционални дрехи, които Куант прави и които са в противовес на консервативната мода от средата на века, са идеални за работещите, сексуално освободени, модерни млади жени. Затова наричат дизайнерката иконата на модната революция през 60-те. Тя също така има значителен принос към развитието на козметиката и аксесоарите, пуска своя линия грим и чанти, които отразяват нейния уникален стил. Популяризирането на боб прическата и водоустойчивата спирала – това са все следи, които Мери Куант оставя в света на красотата и модата.
С бъдещия си съпруг и бизнес партньор Александър Планкет Грийн се запознава още докато учи в колежа Goldsmiths. Двойката се жени през 1957 г. и има син, Орландо, роден през 1970 г. Двамата са щастливо женени до смъртта на Грийн през 1990 г.
През годините Мери Куант получава множество награди и признания – през 1966 г. е удостоена с Ордена на Британската империя за заслугите си в областта на модата. Пристига в Бъкингамския дворец, за да приеме тази чест, в характерна къса рокля от трико и разкроени ръкавици. През същата година пуска първата си книга Quant by Quant. През 1987 г. получава титлата Дама командор на Ордена на Британската империя, а през 2015 г. – рицарско звание за заслугите си към британската мода.
Мери Куант умира на 13 април 2023 г., оставяйки след себе си наследство, което вдъхновява поколения дизайнери и модни ентусиасти. Нейният почерк продължава да влияе на съвременните тенденции. Тя е не само дизайнер – тя е символ на промяната и освобождението. Нейните творения не само променят начина, по който жените се обличат, но и начина, по който възприемат себе си.