
„Стъписана съм!“ – така започва коментара си във Фейсбук икономистът Мика Зайкова, която винаги умее да „забие пирона“ с точни и безпощадни анализи, съчетаващ икономическата логика с емоцията на потребителя. Повод за нейния коментар са опитите на властта да овладее поскъпването на живота. След анализ на новите проектозакони, насочени срещу високите цени на храните и лекарствата, Мика Зайкова определи ситуацията в страната като икономически абсурд. Експертът е категорична, че предложените решения са хибрид между социалистически реализъм и див капитализъм, който не решава основния проблем – тежките изкривявания в ценообразуването, от които страдат всички по веригата.
„Чета проектозаконите – слушам коментарите за ВАКХАНАЛИЯТА С ЦЕНИТЕ предимно за храните…/да не говорим за ужаса с лекарствените продукти като започнем от аналгина../ … И кратката версия на скромното ми становище е че това което се предлага в едно изречение че
ТОВА Е СТРАННА СМЕСИЦА НА КЪСЕН СОЦРЕАЛИЗЪМ С РАНЕН ДИВ КАПИТАЛИЗЪМ
т.е трябва да си признаем че има изкривен псевдопазар в, който е ощетен както ПРОИЗВОДИТЕЛЯ, така и КРАЙНИЯ КУПУВАЧ
ТАКА ЧЕ НЕ ЧАКЙТЕ НАМАЛЕНИ РЕДОВНИ ЦЕНИ, НО ИМА ШАНС ТЕ ДА НЕ РАСТЪТ С ПЪРВА КОСМИЧЕСКА СКОРОСТ
Предстои да видим….“
