10.8 C
София
събота, 19 април 2025 г.
Категории:

Милиони за нищо – най-грандиозните трансферни провали във футбола

Когато футболът не е въпрос на пари, той е въпрос на много пари. Това се доказва особено по време на трансферните прозорци, когато големите клубове хвърлят внушителни суми за нови попълнения. И ако понякога изборът е сполучлив, в други случаи направената сделка е истинско бедствие, при това – излязло доста скъпо.

Към трансферите трябва да се подхожда с внимание, както и към спортните залози. А там всичко се случва по план в сайта на големия български букмейкър, познат не само с червения си цвят, но и като генерален спонсор на ЦСКА. Всяка седмица там се предлагат внушителен брой събития и пазари, като Цар Футбол никога не спи.

Но кои са най-големите трансферни разочарования във футбола?

Антъни – от Аякс в Манчестър Юнайтед за 95 милиона евро

В последните години почти няма друг футболист, за който са правени толкова много мемета и майтапи в социалните мрежи, както за Антъни (горе). Когато Манчестър Юнайтед плати на Аякс 95 милиона евро за услугите на бразилеца, феновете очакваха да видят новата суперзвезда на английския футбол.

Вместо това, видяха футболист, за когото трудно може да се каже, че струва дори една десета от платената за него сума. Заради изявите си Антъни се превърна в посмешище на Острова, макар и в момента да играе изключително добре за Реал Бетис в испанската Ла Лига.

Филипе Коутиньо – от Ливърпул в Барселона за 120 милиона евро

Ако някой се чуди защо Барселона е в толкова окаяно финансово състояние, могат да се дадат няколко примера с трансфери като този на Филипе Коутиньо. Каталунците платиха космическа сума на Ливърпул за бразилския техничар, който, трябва да се признае, играеше отлично в английската Висша лига. В Барса обаче изобщо не му потръгна.

Дали заради контузиите, дали заради понижено самочувствие или липса на правилна позиция на терена, Коутиньо записа безличен период с екипа на “блаугранас”. А финансовите поражения за Барселона бяха колосални, имайки предвид, че към тези 120 милиона евро бяха добавени и още 40 милиона като допълнителни клаузи.

Фернандо Торес – от Ливърпул в Челси за 57.5 милиона евро

С екипа на Ливърпул Фернандо Торес бе един от най-кошмарните за противниците нападатели. Фернандо Торес с екипа на Челси? Бледа сянка на себе си и нападател, на когото му беше трудно да отбележи дори един гол.

Метаморфозата на Ел Ниньо след напускането на “Анфийлд” е нещо, което психолозите би трябвало да изследват. Испанският нападател сякаш за дни загуби цялата увереност, която имаше с червения екип на Ливърпул, превръщайки се в съвсем друг футболист. Може би той изобщо не трябваше да си тръгва от Града на “Бийтълс”?

Еден Азар – от Челси в Реал Мадрид за 100 милиона евро

Никой не би отрекъл, че Еден Азар е един от най-впечатляващите футболисти в историята на Висшата лига. Бърз, техничен и с феноменален дрибъл, белгиецът бе истинско бедствие за противниковите отбрани. Да играеш срещу Азар означаваше да се изправиш срещу играч, който може да те остави зад гърба си по множество различни начини, дори без да положи кой знае какво усилие.

Когато обаче Азар осъществи трансфера си в Реал Мадрид, всичко за него сякаш се счупи на две. Получените контузии практически сложиха край на кариерата му такава, каквато я познавахме от английските терени. Белгиецът седеше предимно на резервната скамейка на “лос меренгес”, като не показа нито част от магията си. А можеше да бъде съвсем различно.

Антоан Гризман – от Атлетико Мадрид в Барселона за 120 милиона евро

Трансфер, направен от същия президент на Барселона, платил деветцифрени суми за Филипе Коутиньо и Усман Дембеле. И трансфер, който допълнително превърна каталунския гранд в потъващ кораб, що се отнася до финансите.

Никой не би оспорил, че дори днес Антоан Гризман е един от най-добрите футболисти в Ла Лига. Световният шампион с Франция е истинска машина за голове и асистенции, а креативността в играта му е възхитителна. Но в Барселона? Гризман премина при каталунците в пика на кариерата си, но се задоволи с второстепенна роля и рядко блестеше. Стигна се дотам, че феновете на “лос кулес” се чудеха дали това е същият футболист, който блестеше с екипа на Атлети.

Андрий Шевченко – от Милан в Челси за 43 милиона евро

Ако сега платената за Андрий Шевченко сума изглежда малка, то през 2006 г. тя бе рекордна за Висшата лига. Легендата на Милан акостира в Лондон със статут на може би най-добрият нападател в света, но реалността за него в Челси се оказа коренно различна. Сякаш жертва на черна магия, Шевченко се превърна в свое бледо копие, отбелязвайки 23 гола в 77 мача за “сините”.

Както и се очакваше, Челси побърза да се отърве от украинеца, като остава мистерия какво точно доведе до неговото пълно сгромолясване в английския футбол.

Кака – от Милан в Реал Мадрид за 68 милиона евро

Завършваме с друг носител на Златната топка, който не успя да преоткрие себе си, напускайки Милан. Това е бразилският вълшебник Рикардо Кака, който премина в Реал Мадрид в същата година, в която това направи и Кристиано Роналдо. И докато португалецът се превърна в икона за “лос меренгес”, Кака завинаги ще остане разочарование.

Макар и качествата на Кака да не подлежат на коментар, халфът така и не намери своето място на “Бернабеу”. В даден момент се стигна дотам, че дори бе пратен на резервната скамейка, просто защото не играеше на нужното високо ниво. Феновете очакваха да видят на терена бъдеща легенда на Реал, но вместо това видяха играч, който просто не се чувстваше на мястото си.

Най-големият български букмейкър напомня, че спортните залози са само за удоволствие и към тях трябва да се подхожда с внимание и отговорност.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.