11.8 C
София
петък, 18 април 2025 г.

Митата на Тръмп – лекарство или отрова

Маргарита Димитрова

Никой да не се прави на изненадан. Още в предизборната си кампания Доналд Тръмп заяви, че ще вдигне митата, и изпълни заканата само два месеца и половина, след като влезе в Белия дом. На 2 април той обяви минимално мито от 10 процента за всички търговски партньори, както и по-високи тарифи за около 60 държави. Канада и Мексико са извън последния списък, тъй като първи попаднаха на прицел с 25-процентните тарифи, наложени преди няколко седмици в опит да се ограничи нелегалната имиграция и трафикът на фентанил през техните граници. Русия e „помилвана“ заради продължаващите преговори с Украйна и американската администрация не желае да усложнява тези дипломатически усилия чрез търговски мерки.

Защо Тръмп предприе толкова рязък ход, с който на практика обяви търговска война на света? Защото расте дефицитът във външната търговия на САЩ, което означава, че американците внасят повече, отколкото изнасят, понеже не им достига собственото производство. „Понякога трябва да вземеш лекарство, за да поправиш нещата. Бяхме третирани толкова зле от други страни, защото имахме глупави лидери, които позволиха това да се случи. Те взеха бизнеса ни, взеха парите ни, взеха работните ни места.“ Ето така Тръмп обясни мерките, които предприема. И заяви, че няма да се споразумее с Пекин, докато не бъде разрешен въпросът за търговския дефицит на САЩ с Китай. Страната е начело на списъка, средните мита вече надхвърлят 60%, а за някои продукти достигат 80 на сто. Междувременно Пекин отговори с 34% контрамита, което вбеси американския президент и той ги заплаши с допълнители 50% върху тарифите. Пекин няма да се поддаде на изнудване и ще се бори докрай, отговори китайската страна.

Новите мита предизвикаха буря на фондовите пазари, където акциите на мултинационалните корпорации падаха като пясъчни кули и няколко трилиона бяха изтрити за броени часове. Последни европейските лидери загряха какво става. Дали не вярват, че президентът Тръмп ще прекрачи тази граница, или продължават да живеят в собствения си лъскав балон, не е от голямо значение за средностатистическия данъкоплетец в Стара Европа, защото, когато новите мита влязат в сила, нищо няма да е същото. Всяка една компания в света, която продава в САЩ, трябва да калкулира по-високия размер на тарифата, с което стоката й ще стане по-скъпа и съответно по-малко конкурентна на алтернативния продукт, произведен в Щатите. Това ще удари по джоба първо американските потребители, защото така работи протекционизмът – вносните стоки ще поскъпнат. Което пък ще вдигне нова инфлационна вълна в страната. 

Наложеното от Доналд Тръмп мито от 25% върху импорта на автомобили може да струва на американците повече от 30 милиарда долара. Цените на колите от Европа и Азия вероятно ще се увеличат между 6000 и 8000 долара за по-малки модели и над 15 000 – за по-мощните. И дори в началото да поемат част от разходите, за да компенсират оскъпяването, за корпорациите ще стане по-изгодно да прехвърлят заводите си в Съединените щати и да произвеждат на мястото, на което продават. 

Спомняте ли си по време на ковид пандемията шокиращата новина, че в Европа липсват респиратори, лекарства, защитни облекла, дори предпазни маски, защото се правят в Китай? И какво последва от това? Вместо за нови индустрии започнаха да се хвърлят милиарди за затваряне на индустрии в името на Зелената сделка, за която още се спори дали е болна фантазия, или е най-обикновена глупост. 

Европейският съюз е изправен пред вносни мита в САЩ от 25 на сто за стоманата, алуминия и автомобилите и 20 на сто за почти всички други стоки. Щатите са най-големият ни търговски партньор и ЕС ще е засегнат от тарифи за около 100 милиарда евро. Най-големият губещ на Стария континент ще бъде Германия, защото е едър производител на автомобили. Много български фирми са подизпълнители на немски компании и бурята съвсем няма да ни отмине, дори и да се снишаваме. 

Ирландия, Италия, Франция също ще бъдат сред силно засегнатите от трансатлантическа търговска война. Хранителната промишленост, селското стопанство, фармацията, самолетната индустрия трябва да се подготвят за предстоящите удари. Компаниите ще търсят алтернативи, но реорганизацията ще струва скъпо. Ще има временни дефицити, пренастройване на логистичните канали и поскъпване на производството.

Митата на Тръмп не са просто икономическа мярка – те са инструмент за преформатиране на глобалната икономика. Цената на промяната ще бъде висока както за САЩ, така и за света. В близко бъдеще ще се повишат цените, ще се засили геополитическото напрежение и ще се нарушат различни вериги за доставки. В дългосрочен план може да се формира нов икономически ред с по-слабо глобално сътрудничество и с по-локализирани икономически структури. Това може да е и шанс за по-малките компании, които по-лесно преформатират производството си и биха пробили на местния пазар. 

Над 50 държави вече са готови за сделка

Повече от 50 държави са готови да започнат преговори и да договорят нов статут, съобщи пред ABC News Кевин Хасет, ръководител на Националния икономически съвет на Белия дом. Самият Доналд Тръмп написа в платформата Truth Social, че висшият ръководител на Виетнам е казал, че ще намали тарифите си за Съединените щати „до нула“. Премиерът на Тайланд Петонгтарн Шинаватра е заявила, че е готова да започне преговори за митата и страната може да се превърне в държава за „подкрепа на приятели“. Британският министър председател Кийр Стармър вече заяви, че Обединеното кралство ще отговори по „хладнокръвен и спокоен“ начин, отбелязвайки, че Съединените щати са наложили само 10 процента мито върху неговата страна, поставяйки я в по-добра позиция от много други. Тайванският президент Лай Чинг-те предложи нулеви мита като основа за преговори със САЩ, обещавайки да премахне търговските бариери, вместо да налага реципрочни мерки. 

ЕС е предложил отдавна нулеви мита за индустриалните стоки, но досега не е получил адекватен отговор, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. На този етап ЕК планира ответни мита от 25% за редица американски стоки.

През следващите 90 дни „пауза“, която Тръмп даде на държавите търговски партньори с изключение на Китай, ще се изговорят много неща, ще се обсъдят още повече варианти, но сигурно е, че както на политическата сцена, така и на икономическата настъпва голяма трансформация.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.