30.8 C
София
четвъртък, 19 юни 2025 г.
Категории:

Националната галерия се разделя с Яра Бубнова

Националната галерия ще има нов директор. Въпреки че се е кандидатирала за втори мандат, Ярослава Бубнова, която заемаше поста досега, не е допусната до конкурса. Той беше експресно обявен от Министерство на културата през март, след като руската посланичка Елеонора Митрофанова отиде на откриване на изложба и беше изгонена от гости на събитието, а скандалът стигна и до Народното събрание, припомня БНР.

Бубнова бе начело на Националната галерия от 2018 година – първо като временно изпълняваща длъжността, а от ноември 2019-а като титуляр след спечелен конкурс. Мандатът ѝ изтече през 2024 г. и шест месеца след това тя остана начело, макар че по закон трябваше да бъде обявен нов конкурс за поста.

В навечерието на 8 март във филиала на НХГ „Квадрат 500“ при откриването на изложбата „Герила гърлс: Изкуството да си непослушна“ сред гостите бе и Елеонора Митрофанова. Част от присъстващите започнаха да я гонят с възгласи „Тук не е Москва“. Клипът беше качен в социалните мрежи. Последва петиция, инициирана от Станка Желева – художник и дъщеря на президента Желю Желев, както и още над 1700 души, с която се поиска директорката на галерията да бъде уволнена. В последвалите дни Бубнова изрази позиция, в която определи посланичката на Русия като „работеща жена с кариера“, каквито авторките на изложбата защитавали с творчеството си.

Ярослава (Яра) Бубнова е родена в Москва и завършва висшето си образование в Московския държавен университет „М. В. Ломоносов“ през 1983 г., специалност „История на изкуството“. След това се мести да живее и работи у нас. Съпруга е на българския художник Кирил Прашков.

Кандидатите, подали документи в конкурса за нов директор на Националната галерия, бяха седем. Те трябваше да представят концепциите си до 21 април. „Високият интерес показва, че кандидатите виждат в този конкурс възможност за истинско състезание на идеи и опит и аз вярвам, че Националната галерия съвсем скоро, след преминаване на необходимите процедури, ще има своя нов достоен и авторитетен директор“, посочи министърът на културата Мариан Бачев.

В състезанието остават четирима: Надежда Джакова, Светлана Куюмджиева, Благовеста Иванова-Цоцова и Анелия Николаева. Измежду тях ще бъде избран новият директор на НХГ, който ще има петгодишен мандат.

Надежда Джакова е изкуствовед и куратор, част от Националната галерия като ръководител на филиала ѝ „Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство“. Напоследък е тясно свързана с българското участие на Венецианското биенале в ролята си на комисар. През 2019-а тя отново беше кандидат за директор на НХГ заедно с Филип Зидаров и Яра Бубнова.

Анелия Николаева също е служител в НХГ, работи като главен уредник там. Тя има дългогодишен опит като изкуствовед, автор на монографии и куратор на множество изложби. Член на СБХ в сектор „Критика“.

Светлана Куюмджиева дълги години бе артистичен директор на фондация „Пловдив 2019“, преди и след това се е занимавала с различни кураторски проекти. Тя е доктор по изкуствознание, защитила с тема за формализма в социалистическото изкуство.

И проф. Благовеста Иванова е доктор по изкуствознание с дисертация на тема „Портретът в църковната живопис през XVIII-XIX век“. Също като Бубнова, тя е завършила Теория и история на изкуството в „Ломоносов“, Москва. От 1983 до 2013 г. е заемала различни длъжности в НХГ. Преподава в Архитектурния факултет на ВСУ „Любен Каравелов“.

Освен Ярослава Бубнова, до конкурса не са допуснати още двама кандидати, добре познати в артистичните среди – кураторът и бивш директор на Музея на хумора и сатирата в Габрово (сега на бъдещия Център „Кристо и Жан-Клод“ в родния град на художника) Маргарита Доровска и директорът на казанлъшката художествена галерия Пламен Петров. От публикацията в сайта на МК не стават ясни мотивите за решението.

Доровска публикува в социалните мрежи обяснение от МК, в което се казва, че според регламента до конкурса се допускат само изкуствоведи и художници. Тя не е одобрена, тъй като не е завършила някоя от тези специалности, а магистратура „Куриране на съвременно изкуство“ във Великобритания. Очевидно Петров и Бубнова са отхвърлени по друг критерий, тъй като и двамата са изкуствоведи по образование, съответно от София и Москва.

Последни новини

Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.