Вечното футболно дерби се пренася в зимния трансферен прозорец. „Левски“ и ЦСКА-София влизат в наддаване за двама от най-изявените нападатели в Efbet Лига – Сантяго Годой от „Берое“ и Набил Макни от „Хебър“.
Договорите и на двамата 23-годишни чужденци изтичат идното лято, така че с отварянето на пазара през януари могат да преговарят с нови отбори. Ако не бъдат продадени през паузата в шампионата, те ще могат да си уредят трансфери като свободни агенти. До такъв развой е малко вероятно да се стигне, защото сегашните им клубове ще искат да получат колкото е възможно сега, вместо да ги изпуснат безплатно през лятото.
Аржентинецът Годой, известен с прякора Кошмара, е по-скъпият от двамата. Оценяван е на около 600 000 евро, но заради изтичащия на 30 юни договор може да бъде спазарен двойно по-евтино. Трансферната цена не е толкова проблемна, колкото личните условия. Именно този фактор дава предимство на ЦСКА-София, където без проблеми раздават месечни заплати по 20–30 хиляди евро на звездите.
В „Левски“ е по-сложно, защото подобна сума ще надвишава сериозно заплатите на останалите играчи и носи риск от „взривяване на съблекалнята“, раздор в колектива.
Годой изигра 12 мача за „Берое“ миналия сезон и вкара 5 гола, но истинският пробив дойде през тази кампания. В 16 шампионатни мача острието се отличи с 12 попадения и две асистенции. По-добра резултатност в цялата елитна дивизия имат само Ахмед Ахмедов от „Спартак“ (Вн) – 16 гола, и Годуин Коялипу от ЦСКА-София с 14. За сравнение, двамата тарани на „Левски“ Алекс Колев и Мустафа Сангаре общо са се разписали 12 пъти.
Сигналът за аларма при Кошмара идва от дисциплината, в 16 мача е получил седем жълти и един червен картон.
Набил Макни е в разширения национален състав на Тунис, макар че е роден в Кан. Понеже играе в осезаемо по-слаб отбор от Годой – „Хебър“ е последен спрямо седмия „Берое“, неговият голов актив е по-скромен: 6 гола в 18 мача. Остротата на Макни обаче се вижда и с половин око. Негови предимства спрямо Годой са пазарната оценка – 300 000 евро, и наличието на европейски паспорт. При ситуацията с изтичащ договор купувачът може да си го осигури срещу 100–150 000, а заплатата би била двойно по-ниска от тази на Годой.
Лимитът за чужденци без паспорт от Евросъюза е петима. В „Левски“ са точно толкова – бразилците Евертон Бала, Фабио Лима и Маикон плюс африканците Охене и Икена. За привличането на нов чужденец през зимата ще е нужна раздяла с някого от петимата. Все още не е решен проблемът с Бала, чийто наем изтича и треньорът Станислав Генчев иска да бъде откупен от бразилския му клуб.
В ЦСКА-София също преливат от чужденци, но повечето имат двойно гражданство. Освен това треньорът Александър Томаш обмисля да се раздели сега или през лятото с двама и всичките трима норвежки халфове. Линдсет засега държи някакво ниво, но Скаршем и особено Хайнц не приличат на себе си. Единственото обяснение са лични или психологически проблеми. Двамата са обвързани с договори до 2026 година, така че в ЦСКА-София могат да им предоставят търпение поне до лятото.
При заформящия се синьо-червен търг за Годой с вариант „Б“ Макни, „Лудогорец“ може да се намеси и да промени уравнението. Но за целта шампионите трябва да пласират в чужбина някого от скъпите си титуляри, а с резултатите в евротурнирите изгледите не са благоприятни.
Вътрешният пазар може да се повлияе силно от проблемите в пловдивските отбори. „Ботев“ се развива отлично, но забраната към руския бос Зингаревич за влизане в България може да наложи две-три продажби на качествени играчи. В „Локо“ (Пд) е значително по-драматично, финансовите проблеми съвпадат със слабите резултати и целият треньорски екип напусна.