
Д-р Стефан КОНСТАНТИНОВ
Отчайващо глупав народ сме. От сутрин до вечер върви някаква психоза по медиите относно цените. Хайде, преди изборите глупакът трябваше да бъде прикоткан да гласува, като му обещаваш какво ли не. Ама това мина. Психозата обаче не спира. И Националното радио се включва. Водещ задава култов въпрос на събеседника си, преследвайки изгубената справедливост: Как ще обясним на хората, че в един магазин цената била една, а в друг – различна??!! Сериозно? Сериозно ще да е, щом радиото в държава с пазарна икономика пита. Мъка, мъка…
Дайте да слагаме край на агонията! Направете министерство на цените! Определяйте ги централно, назначете по един чиновник за всеки магазин – не повече от 160 000 души трябват, ама ще има ред и контрол. Дайте на тези хора по 2000 евро основна заплата, всяка година автоматично я увеличавайте с по 10% поне, а при пенсиониране – 20 заплати накуп. Вземайте заеми, увеличавайте дълга, за да стигнат парите. Не мислете за производство, за конкуренция, свободна инициатива в икономиката. Повече регулации, повече ред, повече справедливи цени. Усвоявайте европейски средства и най-вече двуцифрени проценти от тях. Въртете калинки навсякъде, търсете некадърните, но верни – да контролират и удържат правилата. И не забравяйте – възхищавайте се на Путин и Тръмп, на всичките им велики и справедливи войни. После чакайте държавата да ви компенсира за цената на горивата, щото тези пари се берат есенно от дърветата, а няма да бъдат взети от данъците ви.
И псувайте еврото, то е виновно за всичко!
Ех, какви евтини домати и краставици ядяхме зимъска при плановата икономика.
