
Народното събрание не е комсомолски лагер или казарма. Това заяви депутатът от ГЕРБ Тома Биков в парламента по отношение на предложените промени от „Прогресивна България“ в правилника за работа и дейността на Народното събрание. „Наблюдаваме две негативни промени в Правилника за работата и дейността на Народното събрание – едната е ограничаването на парламентарния контрол, което в ситуация на пълно мнозинство е не само ненужно, но и опасно. На второ място виждаме съкращаване на редица процедури по отношение на законодателния процес, които рискуват да превърнат парламента в гумен печат на Румен Радев – аз съм го чувал преди да нарича парламента гумен печат, но с тези правила този подход става реален“, коментира още Биков и призова „Прогресивна България“ да преосмисли предложенията си.
Биков допълни, че НС не е оперативен орган, а място за дискусия и изразяване на различни мнения.
„Смятам, че независимо с какъв процент управляващите са спечелили, трябва да осигурят това пространство на опозицията – единственото пространство, в което може да се чуе друго мнение, освен това на управляващите“, каза депутатът.
Депутатът заяви, че в качеството си на управляващи винаги са се стремили да запазят това пространство на опозицията.
„Да, това може да изнервя управляващите и да забавя работата, но всяко мнение трябва да бъде чуто“, изрази мнение депутатът от ГЕРБ.
Тома Биков заяви, че тяхната парламентарна група държи да се запази парламентарният контрол в сегашния му вид и да „не бъдат създавани задни изходи за министрите“.
„Господин Радев в качеството си на президент последователно апелираше в тази посока и очаквахме, че като министър-председател ще продължи да я следва“, каза още той.
Припомняме, че „Прогресивна България“ предлага промени в новия правилник за работа на Народното събрание. Временна комисия подготвя правилника, а дотогава се прилага старият. В „деня на опозицията“ (всяка първа сряда), когато се вкарват точки без комисии, няма да се провеждат изслушвания на министри. Предлага се временни комисии да се създават само с подкрепа на 1/5 от депутатите (48 подписа), като такава численост има само „Прогресивна България“.
Искат да отпадне ограничението министрите да отлагат отговор на устен въпрос до два пъти, както и изискването при липса на отговор в 10-дневен срок да се явяват в НС и да обясняват. Съкращава се и времето за изказвания: от 5 на 3 минути при второ четене и от 3 на 2 минути за дуплика. Реплика ще е позволена само към депутати от други групи. Законопроектите и докладите ще се получават 24 часа по-рано вместо 72, а отпада и задължението институции да предоставят документи на депутати.
