Председателят на Народното събрание Наталия Киселова отряза президента Румен Радев за референдума и на практика това я бетонира на сегашния й пост. Преди това юристката беше буквално на косъм от това да освободи стола на пръв между равни. Подкрепата й сред депутатите от левицата и малките партии бе корозирала, а нейният бивш ментор Борислав Гуцанов бил твърде зает да оцелява и май нямало да направи нищо, за да спаси нея. Още повече че Гуцанов се позиционира по-скоро като пропрезидентски човек.
След като от „Възраждане“ поискаха оставката на Киселова, стана ясно, че далеч не само хората от партията на Костадин Костадинов са на такава позиция. Според депутати от БСП в момента тече бурно разделение в партията и по тази линия, освен тази за Радев и за еврото.
Част от социалистите, надяващи се на добра комуникация с Радев, били бесни от факта, че Киселова спря президентското искане за референдум. Другите пък смятали, че парламентарната шефка трябва да бъде на всяка цена запазена на поста, който заема, защото това е твърде важна капия за червения отбор. Така на „Позитано“ 20 вече текат три паралелни конфликта.
Главният от тях обаче е този чия страна да вземе партията в сблъсъка между президента и председателя на Народното събрание – сюжет, пред какъвто социалистите не са се изправяли досега. Виждали сме сблъсък между леви премиер и президент, между партиен лидер и президент, но между наши държавен глава и председател на Народното събрание май е за първи път, жалват се видни бесепари.
В същото време Националният съвет на БСП зае категорична позиция и отхвърли предложението на Румен Радев за референдум. „Времето за иницииране на референдум според нас беше преди подаването на писмото за намерения и влизането в европейския валутен механизъм. Това е моментът, в който България се ангажира с приемането на общата европейска валута и влезе в период на подготовка. Всяка оценка на това доколко българската икономика и финанси са подготвени за въвеждане на еврото, следва да отчита поетите от България ангажименти и условията за присъединяването към валутния механизъм“, пише в официалната позиция на
Националния съвет на партията, която по този начин бетонира Киселова.
Към това със сигурност може да прибавим и очакваната подкрепа от страна на ГЕРБ, на „ДПС – Ново начало“ и на ИТН. В парламентарните кулоари се разпространяват информации, че имало известна вероятност Киселова сама да поиска да абдикира, защото напоследък й идвали в повече битките, отворени по всички фронтове. Тези слухове обаче изглеждат лековати и несериозни.
Трифон ПАНАЙОТОВ