8.9 C
София
сряда, 27 ноември 2024 г.

(Не) Дишай в София

Петя БАХАРОВА

Общинските станции за мръсен въздух в София не измерват правилно. Новината беше съобщена от разтревожения Васил Терзиев преди броени дни, но покрай изборната залисия почти никой не й обърна внимание. На столичния кмет му трябваше една година, за да направи тази очевидна констатация, и то като се позовава на данни от доклад на чуждестранна компания, към която се обърнали от Столична община. И сигурно са платили. Все едно не се вижда и с просто око на какъв хал е въздухът в столицата. Ако някой все още не е усетил, между два и четири пъти по-мръсен въздух дишаме сега в пиковите часове спрямо същото време на 2023 г.

Защо господин Терзиев чак сега осъзна, че има разминавания в измерванията на запрашеността, след като общински съветници и обикновени граждани алармират постоянно, че в София не се диша. Изгорелите газове от автомобилния трафик са отчайващи, а прахолякът от безконтролното строителство посипва с прашна пелена града. Към това трябва да прибавим затлачените ремонти на улици и хаосът, който именно екипът на Терзиев създаде с движението в центъра на София.

Преди дни над 50 столичани от квартал „Яворов“ протестираха срещу замърсяването, идващо от незаконен паркинг на територията на Военна академия. Паркингът е насипан с пясък и чакъл и логично минаващите коли вдигат облаци прах до небето. В целия квартал е прашна мараня и хората с право протестират. Недоволството им ескалира, защото от миналата година водят преписка с различни институции, които си прехвърлят топката. Засега е реагирала само кметицата на „Оборище“ Милена Алексиева. Всичко обаче е в ръцете на ДНСК, която трябва да спре незаконното строителство.

След като установи, че мръсният въздух не се измерва правилно, столичният кмет обеща да активизира миенето на улиците, да елиминира калните точки в кварталите, да продължи програмата по подмяна на печки с екологични уреди и да се изгради мрежа от общински сензори за измерване чистотата на въздуха. Да, миенето на улици е полезно, но няма отношение към замърсяването с фини прахови частици и ако се прилага върху разбити настилки, каквито са повечето в София, е слабо ефективно. Миенето не е излишно, но редът трябва да е: поддържане на асфалта на улиците, ремонтиране на тротоарите, почистване на отводнителните шахти и едва тогава измиване. А не само ръсене с вода.

Да не забравяме, че температурите падат и в набедените крайни квартали ще започнат да се отопляват със стари гуми и други боклуци. Всичко това още ще обгази столицата. Затова да слагаме маските, защото и тази година чист въздух няма да дишаме.

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img