Никола Корабов впечатлява Алън Пакула с филма си „Орисия“


„Нямаше сила, която да накара Сашо Сладура да измени на свободата“ – казва големият режисьор Никола Корабов, чието последно желание е да разкаже за този волен дух и неговата изключително трагична участ. Уви, Корабов си отива от този свят, без да успее да реализира мечтата си. Преди това прави няколко варианта на сценарий за легендарния музикант. Участва в сесия на Националния филмов център за субсидия, но на проекта не му достига само един глас, за да премине бариерата.

Въпреки това Корабов продължава да работи по текста. „Дал съм си вътрешно обещание – не някакви клетви и заклинания, а съм си казал, че докато не направя филм за Сашо Сладура, друго кино не искам да правя. Колкото и абсурдно да е на тази възраст да искам да снимам филми… Още на другия ден след 10 ноември 1989 г. си рекох, че е дошло времето да разкажем за този свободен човек, за неговата свръхтрагична участ. И се заех да се срещна с всички живи хора, които могат да разкажат за него…“, споделя режисьорът, който иска този филм да е неговото сбогуване с киното. Тогава той е на 86 г., но казва, че взима пример от португалски режисьор, който на 100 години продължавал да снима.

Прочетете още на сайта за изкуство и култура bgart.bg