Членовете на кабинета на Николай Денков нямат повод за предпразнично новогодишно настроение. Скандалите във ведомствата избухват през ден, а един от най-мощните е свързан с възникналите подозрения дали сред министрите, лансирани от „Продължаваме промяната“-ДБ, няма троянски коне, за какъвто бе нарочен вътрешният Калин Стоянов. Той се озова в окото на бурята заради полицейското насилие по време на протеста срещу БФС и категоричната му позиция, че повечето от служителите на реда са изпълнили съвестно задълженията си, предотвратявайки футболните агитки да извършат още по-големи погроми. По време на ексцесиите самият министър бе на кино, за да гледа нашумелия филм на Стефан Командарев „Уроците на Блага“, в което Стоянов впоследствие обяснил, че не виждал нищо нередно. По думите му, главният секретар на МВР Живко Коцев, любимец на „Промяната“, е трябвало да ръководи оперативните действия на полицията, но отговорност от него странно не се търсела.
Теодора КРЪСТЕВА
Още преди Калин Стоянов да се превърне в ябълка на раздора в сглобката, такава стана и министърът на електронното управление Александър Йоловски заради твърденията му, че е бил притискан от Кирил Петков за обществени поръчки за 600 млн. лв. Отказът скандалът да бъде разнищен докрай създава подозрения за съществуването на мръсна тайна, която едната или може би вече и двете страни пазят.
Пореден удар кабинетът на Денков претърпя след публикуването на данни за електоралните нагласи на българите в края на ноември на социологическа агенция „Тренд“. Изследването регистрира продължаваща ерозия в положителните оценки на правителството от 22% през септември и октомври до 20% през ноември. Тревожното е, че отрицателните оценки се покачват с 5% за един месец, достигайки до рекордните 71% неодобрение – невиждан от десетилетия антирекорд.
Това е най-ниският рейтинг на кабинет, регистриран през последните 25 години. Подобно минимално одобрение е имало единствено правителството на Жан Виденов през 1996 година малко преди да падне. Тогава страната е залята от протести заради фалиращи предприятия, липсата на стоки, банкови фалити, отпускането на необезпечени заеми, раждането на кредитни милионери и хиперинфлация, обезценила доходите на населението стотици пъти. В онези години социолозите регистрират одобрение към кабинета едва 16 процента, което е само с 4 пункта по-ниско от положителната оценка за Министерския съвет на Николай Денков.
Спорната работа на правителството разклаща още повече сглобката, като става все по-нестабилна заради постоянните заплахи на Борисов, че ГЕРБ обмисля да излезе от нея. Повечето анализатори обаче смятат, че тя ще продължи да съществува заради двете големи войни в Близкия изток и Украйна, и категоричното нежелание на евроатлантическите ни партньори и най-вече на САЩ страната да тръгне към нови избори. А известно е, че процесите у нас основно се дирижират от посолството на столичната улица „Козяк“. През последните години американската дипломация играе важна роля за най-важните политически решения на управляващите в България, поставяйки страната ни във васална зависимост.