10.1 C
София
събота, 25 януари 2025 г.

Нови изисквания за рециклиране! Изолират къщи и коли с парцали

Износените дрехи могат да се използват за производство на изолационни материали за автомобилостроенето и в строителството. Това ще е част от втория живот за парцалите след въвеждането на нова европейска директива, която ще изисква задължително разделяне на ненужни стари дрехи и аксесоари от общия отпадък.

Разделното събиране на текстилните отпадъци ще стане задължително в целия Европейски съюз. За тях ще има и специални контейнери. Предвижда се и въвеждане на продуктова такса за текстила като срокът това да се случи е от 18 до 30 месеца след приемане и обнародване на евродирективата. Въпросната такса е част от това законодателство с цел да се финансират дейностите по процеса. В момента се обсъжда още директивата да засегне и възможността за включването на по-едър текстил като килими и матраци, но те със сигурност ще бъдат в отделна система и няма да се събират заедно с дрехите.

Преработка

Събраният текстил ще бъде транспортиран към предприятия, където да се сортира. Там дрехите ще се разделят на такива, които биха могли след почистване да се използват повторно, които се пускат на пазара. Останалите се разделят по материи, като те са естествени като памук и вълна и синтетични, сред които е полиестерът. При необходимост могат също да се сортират по цветове.
Безспорно рециклирането на текстила е нещо, което в момента се развива, наличната технология е за механично преработване. Такова съоръжение има във Варна от няколко месеца. В него би могло да се преработва голяма част от материите, но основният проблем е, че дрехите не са произведени от един вид влакна, а най-често са например от памук с полиестер. Това при механичния процес на рециклиране няма как да се раздели. Би могло да се раздели с химическо рециклиране полиестерът, но все още има само пилотни проекти. Ако дрехата е само от памук, тя би могла да се преработи и да се смеси със сурови влакна и да се използва отново в производството на дреха. По-голямата част, които са смесените материи, могат да се преработят в нетъкан текстил за производство на изолации за строителството и автомобилната промишленост. Тези, които не могат да се използват повторно, ще отиват за енергийно оползотворяване.

Паспорт

Предвижда се още да бъде въведен дигитален паспорт за всяка дреха. Със сканирането му пък ще може да се види цялото съдържание на дадената стока. Едва тогава ще може да се завърти кръгът на текстилната индустрия. Дрехите трябва да започнат да се създават, така че след това да могат да се рециклират.
Поводът за въпросните изисквания е, че само в България годишно се изхвърлят над 100 000 тона дрехи и битов текстил, без да се рециклират. Данните са от доклад на асоциацията, която се занимава с тази дейност вече 30 години. Увеличаването на отпадъците от индустрията се дължи както на все по-интензивното потребление на облекла и аксесоари, така и на краткотрайността и по-ниската издръжливост на продуктите. Дори дрехи без видими следи от износване се използват до три пъти по-кратко време. Това в много от случаите означава, че дрехите се ползват едва 7-8 пъти, преди да бъдат изхвърлени като отпадък.

Източник: в. „Телеграф“

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img