Нидерландецът Марк Рюте, който ще поеме поста на генерален секретар на НАТО на 1 октомври, ще се изправи пред много предизвикателства – от войната на Русия срещу Украйна до Доналд Тръмп и Китай, коментира France Presse в понеделник, като прави преглед на основните предизвикателства пред, които ще се изправи Рюте.
Перспективата за завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом се коментира по коридорите на НАТО от месеци. Бурните му изказвания срещу европейските държави от алианса, виновни според него за недостатъчното финансиране на отбраната, са все още пресни в паметта на всички. Ветеранът в европейската политика Марк Рюте познава добре бившия президент на САЩ. Той успя да се наложи пред американския милиардер и се съгласи с него за липсата на ангажимент на европейците към собствената им отбрана. Дали ще успее да направлява непредсказуемия бивш президент на САЩ, ако той се завърне в Белия дом след изборите през ноември?
Победата на демократа Камала Харис ще бъде посрещната с облекчение в щаба на НАТО.
Възможното завръщане на Тръмп на власт във Вашингтон прави подкрепата на САЩ за Украйна по-несигурна. НАТО се опита да поправи това, като постави военната подкрепа за Киев далеч от всякаква политическа опасност. На срещата на върха във Вашингтон през юли съюзниците обещаха най-малко 40 млрд. евро годишно за подкрепа на Украйна, докато тя е необходима. В същия дух тази западна военна помощ, досега предоставяна от САЩ, ще бъде координирана от НАТО. Но подкрепата на 32-те страни от НАТО, без Унгария, за този многогодишен финансов ангажимент все още е далеч. Италия, например, вече предупреди, че това е изключено. Новият генерален секретар ще трябва да се справи и с разочарованието на Украйна, която е решена един ден да се присъедини към Северноатлантическия алианс, въпреки силното нежелание на страни като САЩ и Германия. Мисията на НАТО е да се подготви за всички възможни варианти, като се започне с война с Русия.
Руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. ускори тази подготовка. На срещата на върха във Вилнюс през 2023 г. алиансът прие планове за отбрана, които досега са изпълнени само частично. НАТО трябва наложително да развие производството си на системи за противовъздушна отбрана, ракети и артилерийски снаряди, подчертават дипломатите в Брюксел. Бъдещият генерален секретар ще трябва да гарантира, че алиансът е в състояние да води бойни действия. Подготовката за война изисква големи инвестиции и страните от НАТО се ангажираха преди десетилетие, след като Русия анексира украинския полуостров Крим, да отделят поне 2% от брутния вътрешен продукт (БВП) за военни разходи.
Около 23 от 32-те държави членки са спазили това обещание. Нидерландия на Марк Рюте успя да го направи едва тази година и от новия генерален секретар ще зависи поне да гарантира, че усилията ще се запазят в момент, когато някои от тях, като балтийските страни или Полша, искат много повече средства. Това е истинско предизвикателство за бившия министър-председател на страна, която умее да прави бюджетни икономии.
Разпределението на силите между европейците и американците, които сами осигуряват повече от половината от разходите, също ще бъде от решаващо значение за способността на алианса да запази единството си. НАТО е ограничена географски до евроатлантическата зона. Но Съединените щати многократно са призовавали Алианса да реагира на възхода на Китай. Подкрепата на Пекин за Русия допълнително засили тези опасения и в бъдеще алиансът ще бъде по-ориентиран към Азия, смятат експерти.
Новият ръководител на НАТО обаче ще трябва да вземе предвид и нежеланието на някои държави, включително Франция, да видят как Северноатлантическият алианс се отдалечава от традиционната си зона на интереси.