Войната в Украйна ще приключи през следващата година, пише колумнистът на New York Times Джулиан Барнс. „Както Украйна, така и Русия нямат достатъчно войници и едва ли могат да набират повече млади мъже за фронтовата линия. Тази реалност означава, че 2025 г. ще бъде година на преговори“, пише той. Той отбелязва, че това ще бъде „лоша новина“ за Украйна. „Руските войски напредват в източната част на страната. Те също така си върнаха част от руската територия, която беше завзета от Украйна миналото лято. Украйна все още разполага с оръжия, но войските ѝ са разпръснати. Разузнавателните служби смятат, че скоро войниците й ще намалеят… Републиканците не са склонни да одобрят по-голяма помощ за Украйна, а Киев знае, че без значителна помощ боевете скоро ще приключат“, пише Барнс.
Ако Украйна успее да удържи Курската област, Русия може да върне част от украинската територия чрез размяна. Но е малко вероятно Киев да успее да си върне по-голямата част от загубените земи, отбелязва Барнс.
В същото време той смята, че ключовият въпрос за Украйна няма да бъде въпросът за териториите, а гаранциите за сигурност в бъдеще. Най-надеждната гаранция би била членството в НАТО, но Доналд Тръмп не иска да предложи това.
Според Барнс е малко вероятно Тръмп да подкрепи Украйна във военно отношение в случай на бъдещо нападение. Възможно е обаче той да търси начин да получи отстъпки от Путин по въпрос, който не е свързан с войната. Например, той може да убеди Путин да позволи на Украйна да се интегрира икономически с Европа. Това няма да се хареса на Путин, но за него ще бъде по-добра алтернатива от присъединяването на Украйна към НАТО.
Освен това Украйна изпитва сериозни опасения, че ако сключи споразумение за прекратяване на войната сега, Путин просто ще даде почивка на армията си, ще попълни запасите си и ще се върне за останалата част от Украйна по-късно.
По-вероятно е Тръмп да не иска Русия да превземе Киев, което би позволило на демократите да кажат, че той е загубил Украйна, пише наблюдателят. Затова защитата на Киев ще бъде най-трудната и важна част от преговорите, отбелязва Барнс.
В същото време ръководителят на президентската администрация Андрий Ермак заяви, че в момента Украйна не е готова да започне преговори с Русия за прекратяване на войната в контекста на „силни преговорни позиции“. Това включва липсата на оръжия за въоръжените сили и ясни гаранции от страните партньори за защита на Украйна през следващите години, така че Русия да не нападне отново.