
Българските представители в Европа очакват със свити сърца жребия за първите два кръга в трите клубни турнира, който ще бъде изтеглен на 16 и 17 юни. Само „Лудогорец“ има гарантирано лек старт заради високия си клубен коефициент, натрупан с редовни и успешни участия в последните години.
При определянето на двойките за квалификациите към Шампионска лига „Левски“ ще бъде сред непоставените отбори. Евентуалните противници в началния кръг са от приемливи до удобни, но после става сложно.
Най-респектиращ вариант за първата пресявка е румънският „Университатя“ (Крайова). Донякъде опасни са ирландският „Шамрок Роувърс“, финландският „Купс Куопио“, исландският „Викингур“, косовският „Дрита“, босненският „Борац“ (Баня Лука) и казахстанският „Кайрат“.
Като поставени в жребия за втория кръг влизат „Цървена звезда“, „Динамо“ (Загреб), „Лех“ (Познан), „Слован“ (Братислава), „Апоел“ (Беер Шева).
Добра новина идва от факта, че жребият ще се тегли в два поредни дни и победителите от първия кръг няма да са ясни. Ако „Левски“ елиминира отбор с по-висок ранкинг в първия кръг, ще влезе с чуждия коефициент в двойките за втората пресявка.
Другият бонус за „сините“ следва от регламента на УЕФА – при отпадане от главния турнир следва прехвърляне към квалификациите за Лига Европа и евентуално Лига на конференциите. На практика, при преодоляване на първия противник (мачове на 7/8 и 14/15 юли), „Левски“ ще участва в минимум четири кръга – втория за ШЛ в края на юли, третия за ЛЕ и плейоф за ЛК.
Носителят на Купата на България ЦСКА стартира от началото в Лига Европа, но ще бъде поставен за първия жребий. Вероятните съперници за мачовете на 9 и 16 юли са „Войводина“ (Нови Сад), „Университатя“ (Клуж), словашкият „Жилина“, словенският „Алуминий“, ирландският „Дери Сити“ и исландският „Вестри“.
За втория кръг (двубои на 23-30 юли) обаче става страшно – там чакат „Бенфика“, „Ференцварош“, „Виктория“ (Пилзен), „Андерлехт“, датският „Мидтиланд“, ПАОК (Солун), азерският „Карабах“, „Макаби“ (Тел Авив) и кипърският „Пафос“. И при „червените“ е валидна опцията за прехвърляне към по-долния турнир, тоест втори или трети квалификационен кръг за Лига на конференциите.
Вицешампионът ЦСКА 1948 и „Лудогорец“, който спечелили баража срещу „Локомотив“ (Пд), се включват от втория кръг в Лига на конференциите, но ще разберат своите съперници също от жребия на 16–17 юни. Мачовете ще се играят на 23–30 юли.
ЦСКА 1948 е сред отборите с най-нисък клубен коефициент от всички участници във втората пресявка и съответно ще бъде непоставен, с потенциален много тежък противник.
„Лудогорец“ е със седмия най-висок коефициент от всички класирани за квалификациите на ЛК, което гарантира удобно препятствие и отвъд втория кръг. Ако не допусне шокиращ гаф на старта, тимът от Разград ще бъде поставен в жребия и за третата пресявка, и за четвъртата (плейофите).
„Лудогорец“ може да загуби най-конвертируемия си играч Петър Станич преди новата европейска кампания. Нидерландският „АЗ Алкмаар“ е изпратил в Разград оферта за сръбския национал на стойност 7 милиона евро, пише fcupdate.nl. АЗ, който миналото лято елиминира „Левски“ в плейофите за Лигата на конференциите, има сериозен интерес към Станич, който завърши като голмайстор участието си в Лига Европа със 7 попадения, въпреки че „Лудогорец“ отпадна от „Ференцварош“ още през февруари.
АЗ следи Станич още от пролетта и преговорите между двата клуба вече са в напредналата фаза. От „Лудогорец“ искат 9–10 милиона евро за сърбина, но според нидерландската преса цената ще бъде по-ниска и трансферът ще се реализира.
АЗ спечели Купата на Нидерландия и вижда Станич като евентуален заместник на Кеес Смит. Към младия национал на „лалетата“ има много сериозен интерес от испански и английския клубове и той може да бъде продаден за повече от 30 милиона евро.
24-годишният сърбин изигра впечатляващ сезон за „орлите“ като за 55 мача във всички турнири вкара 16 гола и даде 13 асистенции. Той беше избран за най-добър чужденец в българското първенство за миналата календарна година.
В Нидерландия съобщават, че интерес към Петър Станич има още от испанските „Бетис“ и „Севиля“, които засега не са отправили официални оферти. Ако трансферът стана в близките дни, сърбинът може да се превърне в най-скъпия футболист в историята на „АЗ Алкмаар“. Досега най-много пари са дадени за Уесли Патати от Макаби Тел Авив – 7,3 млн. евро.
