Официално вече е одобрен конвергентният доклад, с който се установява, че България изпълнява всички условия за присъединяване към еврозоната, предаде БНР. Положителен доклад със същото заключение даде и Европейската централна банка (ЕЦБ).
В доклада на ЕК се констатира, че България изпълнява четирите номинални критерия за конвергенция, които имат за цел да гарантират, че дадена държава е готова да приеме еврото и че нейната икономика е достатъчно подготвена за това.
Законодателството на държавата членка също така се счита за съвместимо с изискванията на Договора и устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка (ЕЦБ). В оценката на Комисията се разглеждат и допълнителни фактори, свързани с икономическата интеграция и конвергенцията, включително промените в платежния баланс и интеграционните процеси на пазара на стоки, финансовия пазар и пазара на труда.
Усреднената инфлация у нас е била 2,7 на сто, което е под референтната стойност от 2,8 на сто. Така България ще стане 21-ата държава членка на ЕС, присъединила се към еврозоната.
Изпълнени са всички критерии
Според заключенията на документа България изпълнява всички номинални критерии, които да гарантират, че страната ни е готова да приеме еврото и че икономиката ни е достатъчно подготвена за това – инфлация, бюджетен дефицит, публичен дълг, дългосрочни лихвени проценти, стабилен обменен курс.
Оценката взема предвид и допълнителни фактори, свързани с икономическата интеграция и конвергенция, сред които развитието на платежния баланс и интегрирането на пазарите на производството и труда и на финансовите пазари.
Според ЕЦБ от 2024 г. насам страната ни е постигнала значителен напредък по отношение на икономическата конвергенция с еврозоната. „Тази положителна оценка на конвергенцията проправя пътя на България да въведе еврото от 1 януари 2026 г. и да стане 21-вата държава – членка на ЕС, която се присъединява към еврозоната“, заяви Филип Р. Лейн, член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ. „Бих искал да поздравя България за огромната ѝ отдаденост да извърши необходимите корекции“, добавя той.
От Комисията поясняват, че у нас е наблюдавана средната стойност на ценовата стабилност от последните 12 месеца, като тя е сравнявана със средната стойност на трите страни с най-добри показатели от еврозоната – Ирландия, Финландия и Италия.
Повишението на инфрацията ще е краткосрочно
Предупреждението е, че инфлацията ще се увеличи през следващите месеци, но ще спадне след това, като от ЕК изрично акцентират, че повишението ще е краткосрочно.
„Благодарение на еврото българската икономика ще стане по-силна, с повече търговия с партньорите от еврозоната, преки чужди инвестиции, достъп до финансиране, качествени работни места и реални доходи. И България ще заеме полагащото ѝ се място в оформянето на решенията в сърцето на еврозоната. Поздрави, България!“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Следващата стъпка е на 19 юни, когато Еврогрупата ще обсъди тези доклади на заседание в Люксембург и ще приеме проект на препоръка до Съвета. Процесът трябва да завърши на 8 юли, когато страните от Еврогрупата окончателно ще трябва да приемат законодателните решения за присъединяването на България към еврозоната.
Днес България е с една крачка по-близо до еврото.
Това ще означава повече инвестиции и обмен с партньорите от еврозоната и повече стабилност и просперитет за българския народ.
България също така ще заеме заслуженото си място при вземане на решенията в еврозоната.
Поздравления!
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 4, 2025