Окончателно: Здравните карти за ученици стават електронни

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов обяви: „В готовност сме за електронно издаване на всички здравни документи, необходими за началото на учебната година“. По думите му вече не е необходимо вече родителите да носят здравните профилактични карти на децата си, нито да предоставят т. нар. контактни бележки. „Цялата информация е налична в НЗИС“, посочи Кирилов на брифинг.

Министърът на електронното управление Валентин Мундров коментира, че са успели да изпълнят ангажимента си към родители, учители и лекари. „Надявам се тази дигитална трансформация повече да присъства в нашия живот. Призовавам всички родители да инсталират приложението еЗдраве и чрез него да следят освен своя и здравния статус на техните деца“, призова Мундров.

„1801 здравни кабинета към училищата ще бъдат с 31 повече в сравнение с изминалата година. 1629 от тях са реално функциониращи – с 52 повече спрямо предходния период. Политиката на двете министерства е да се разширява финансирането. Всички деца, които са преминали профилактични прегледи след 1 януари 2025 г., няма да е необходимо сега да предоставят медицински бележки. Тази информация ще бъде получавана електронно. Самата здравна карта не означава, че отпада изискването за профилактични прегледи – ако те не са направени вече, трябва да бъдат извършени до края на този месец. Здравно-профилактичните карти включват данни за ръст, тегло, алергии и заболявания. Достъпът до тях ще бъде ограничен“, поясни министърът на образованието Красимир Вълчев.