Омбудсманът: Мотористите са жертва на двойна несправедливост с винетките и застраховките

Липсата на сезонни винетки и драстичният скок на „Гражданска отговорност“ за мотори изкараха на протест рокерите във Варна. Омбудсманът Велислава Делчева подкрепи исканията им, определяйки сегашните правила като „абсолютно несправедливи“. По време на посещението си във Варна, общественият защитник подчерта, че мотоциклетистите са принудени да плащат за услуги, които ползват само сезонно. Делчева разкритикува застрахователните компании за отказа им да предоставят разсрочено плащане на застраховките – право, което собствениците на леки автомобили ползват свободно.

Ситуацията се обостря и от факта, че премиите по „Гражданска отговорност“ за мотори са скочили с между 60% и 80%. В момента Комисията за финансов надзор (КФН) извършва анализ на това поскъпване, като при установяване на нередности се очакват санкции. Вече се проучват европейски практики за въвеждане на сезонни застраховки.

Междувременно Варна се подготвя за мащабно протестно мотошествие. От 18:00 часа днес движението в града ще бъде затруднено по два основни маршрута, като полицията призовава шофьорите да използват алтернативни пътища.