ООН обяви нови данни, според които значителен брой хора са били вътрешно разселени в ивицата Газа след подновяването на боевете там преди повече от три седмици, предаде БТА. „Смята се, че близо 400 000 души са били разселени в ивицата Газа след разпадането на споразумението за прекратяване на огъня“, се посочва в публикация в платформата X на Агенцията на ООН за подпомагане на палестински бежанци (UNRWA).
Над 2 милиона души обитават гъсто населената крайбрежна територия. Израелската армия редовно призовава хората да напуснат районите, в които планира да предприеме действия срещу палестинската въоръжена групировка „Хамас“. Преди дни такова предупреждение бе издадено за по-голяма част от жителите на град Рафах.
Нов израелски въздушен удар
Сраженията продължават с израелски въздушен удар, поразил къща в Хан Юнис, в южната част на ивицата Газа, при който загинаха 10 души от едно и също семейство, съобщи по-рано днес палестинската новинарска агенция УАФА. Още няколко души са били ранени, се посочва в доклада. За момента няма подробности за жертвите. Потърсени за коментар във връзка със случилото се, израелските военни заявиха, че проучват доклада.
Палестинската служба за гражданска защита съобщи по-рано днес, че при отделен случай двама души са били убити при израелски удар в Бейт Лахия, в северната част на анклава.
Според ООН около 90 процента от населението на ивицата Газа е било разселено от началото на войната, започнала след нападение на бойци на „Хамас“ и други групировки срещу градове и кибуци в Южен Израел преди година и половина. Израел възобнови масираните си атаки срещу ивицата Газа в средата на март, след като не успя да постигне споразумение с „Хамас“ относно условията за удължаване на споразумението за прекратяване на огъня, отбелязва Ройтерс.
Не допускат хуманитарните помощи
Вече повече от месец Израел не допуска никаква жизненоважна хуманитарна помощ в блокирания анклав, за да окаже натиск върху „Хамас“. В публикацията на Агенцията на ООН за подпомагане на палестински бежанци (UNRWA) в „Екс“ се посочва, че това е „най-дългото блокиране на помощи и търговски доставки от началото на конфликта“.
Организациите за подпомагане твърдят, че в резултат на това страданията на цивилното население се изострят значително. Те предупреждават хуманитарната помощ да не се превръща в оръжие на войната. Израелското правителство настоява, че запасите от храна в ивицата Газа ще стигнат за още няколко седмици, но посочва, че доставките са под контрола на „Хамас“, отбелязва Ройтерс.
“If you decide to stop any supply to a needy population, in order to put pressure on the same population, this is nothing else than weaponization of humanitarian assistance – which is contrary to International Humanitarian Law,” said UNRWA Commissioner-General @UNLazzarini at the… pic.twitter.com/l7R9PvqIFE
— UNRWA (@UNRWA) April 11, 2025