
Управляващите предлагат скандални промени в правилника на парламента. Правата на опозицията се ограничават по начин, по който дори и ГЕРБ и ДПС не са си позволявали, заяви съпредседателят на „Да, България“ Божидар Божанов.
„Съкращават се всички срокове за запознаване със законопроекти – преди комисии, преди зала. Предишното мнозинство като правеше заседания от засада за 27 секунди поне нарушаваше правилника, който изискваше 72-часови срокове. Това мнозинство иска да си промени правилника, така че такива безобразия да са законни. Някои срокове изобщо се премахват. Веднага. Кой разбрал – разбрал. Сега дори извънредните точки ще се внасят от упор – без председателски съвет. И ако случайно някоя група поиска почивка, за да реши какво прави, ще може само 10 минути (а не 15, както досега). Така ами – опозицията не може да го спре, да си мълчи там“ – коментира Божанов.
„Впечатляваща е и борбата на мнозинството с временните комисии. Прогресивна България на практика ги забранява, за да не се обяснява защо не ги подкрепя. За временна комисия ще трябват 48 подписа (тоест дори да я предложим – ще трябва да търсим подписи от ГЕРБ или Възраждане). Но и да я предложим, тя няма да може да влезе в дневния ред дори в „деня на опозицията“ (всяка първа сряда от месеца). В деня на опозицията няма да могат да се правят и изслушвания – да не вземе да викнем някой министър да се обяснява. Ще кажете – ама в петък ще идват поне? Ако не искат, няма, защото ограничението от две отлагания на въпрос се отменя. Ще могат вечно да отлагат и да се крият от въпроси“ – заяви съпредседателят на „Да, България“.
Освен парламентарния контрол, законодателната инициатива на опозицията също е засегната. Вече законопроектите ни няма да трябва да се гледат заедно с тези на управляващите. В предишни парламенти, за да се „откачи“ един законопроект от други със същата тема, трябваше 2/3 мнозинство в комисия. Но тъй като нямат толкова, махат това по-високо мнозинство. Т.е. законопроект на опозицията може да не стигне до разглеждане никога. За да не се червят да го отхвърлят. Премахва се и задължението на институциите да предоставят документи на народните представители. Важен инструмент, с който да знаем какво прави властта. Сега ключови документи ще се крият без дори да трябва изобретателността на предишните – неспазване на срокове, класифициране на информация, частични отговори. Сега просто ще казват „няма пък“, коментира Божидар Божанов.
