Германия ще има нужда от около 260 000 войници на активна служба, за да отговори на нарастващите нужди на НАТО в областта на отбраната. За това предупреди Андре Вюстнер, съобщава „Политико“. Вюстнер е председател на Асоциацията на Бундесвера, влиятелна група по интереси, която се застъпва за по-добро оборудване, персонал и условия на работа в германските въоръжени сили.
Това е рязко увеличение от официалната цел на правителството от 203 000 военни. Цифрата беше обявена още през 2016 г. – много преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Оттогава Бундесверът се бори да расте, като в момента има около 181 500 войници.
„Числото 203 000 е остаряло и вече не е реалистично“, отбеляза Вюстнер.
„Предполагам, че в зависимост от решението на срещата на върха на НАТО ще имаме нужда от допълнителни 40 000 до 60 000 войници“, посочи той. „Това означава, че активните сили ще трябва постепенно да нараснат до 260 000 войници“.
Лидерите се събират през юни
Лидерите на страните от НАТО ще се съберат на среща на върха в Хага на 24-25 юни, на която ще бъде обсъдено увеличаването на целта за разходите за отбрана на Алианса.
Предупреждението на Вюстнер идва точно когато германското правителство планира нова програма за доброволна военна служба – част от усилията му да се справи с хроничния недостиг на персонал в Бундесвера.
Трябват 5000 доброволци годишно
Съгласно програмата всички 18-годишни мъже трябва да попълнят въпросник, оценяващ тяхното желание и годност за служба. Жените могат да участват доброволно. Целта е да се набират около 5000 доброволци годишно.
Германският министър на отбраната Борис Писториус подчерта, че програмата е „първоначално доброволна“, но остави отворена вратата за предприемане на по-драстични стъпки.
„Казвам това съвсем съзнателно и честно: акцентът е и върху „първоначално“, в случай че не можем да наберем достатъчно доброволци“, посочи той пред депутати в Бундестага по-рано този месец. „Все още имаме твърде малко хора за това, което нашите въоръжени сили трябва да постигнат“.
Германия прекрати наборната военна служба през 2011 г. Връщането на наборната военна служба би отбелязало значителна политическа промяна.