Българската православна църква отбелязва на 7 януари Ивановден, когато се чества паметта на свети св. Йоан Кръстител– последният старозаветен пророк. Св. Йоан е наречен още „предтеча“, защото предрича идването на Иисус Христос на земята. Той се ражда половин година преди Иисус Христос и започва да проповядва, когато навършил 30 години.
Ивановден (7 януари) е сред най-почитаните български празници. Стотици хиляди българи празнуват имен ден в деня, в който църквата почита св. Йоан Кръстител. Именици са Иван, Иванка, Иванина, Ваньо, Ваня, Ванина, Йоан, Йоана, Йовко, Йовка, Ивайло, Ивайла, Иво, Ивона, Калоян, Жан, Жана и Яна.
Традиции и обичаи на Ивановден
Ивановден е част от поредицата празници, свързани с Водици, и има богата традиция, която се спазва в различни краища на България. Ето някои от най-важните обичаи:
Водосвет в дома: В различни краища на страната свещениците обикалят домовете и правят водосвет за здраве и успех в дома.
Къпането за здраве – На този ден се вярва, че водата има пречистваща сила. В някои региони младоженци, кръстници и кумове се къпят символично за здраве. В миналото момите и момците често са се хвърляли във водата, за да демонстрират здраве и жизненост.
Посещение на кръстници и кумове – На Ивановден е традиция да се посещават кръстниците и кумовете, за да се отдаде уважение. Гостите носят подаръци и обреден хляб.