В 18.07 ч. (19.07 ч. българско време) на 8 май от комина на Сикстинската капела във Ватикана започна да се издига бял дим – знак, че е избран нов папа. Новината бе приветствана от около 45-те хиляди души, които са бяха събрали на площад „Свети Петър“. Скоро светът научи името му – Робърт Франсис Превост, който е 267-ият папа на Римокатолическата църква и наследник на Свети Петър. Веднага той прие името Лъв XIV.
Роден е в Чикаго на 14 септември 1955 година – баща му Луис Мариус Превост е с френско-италиански произход и е ветеран от Военноморските сили на САЩ, а майка му Милдред е с испански корени. Робърт от малък е отдаден на духовенството и завършва средното си образование в малка семинария на Ордена на свети Августин през 1973 година. От 1985 до 1986 г. и от 1988 до 1998 г. служи в Перу като енорийски свещеник. Бил е преподавател в семинария, а от 2001 до 2013 г. е генерален настоятел на Ордена на свети Августин. През 2015 до 2023 г. е епископ на Чикрайо в Перу. През 2023 г. заема постовете префект на Дикастерията за епископите и председател на Папската комисия за Латинска Америка. Той е първият папа от Съединените щати и Перу и вторият от западното полукълбо.

с папа Йоан Павел Втори
През 2012 г. епископ Превост изразява съжаление, че популярната култура насърчава „симпатии към вярвания и практики, които са в противоречие с Евангелието, като посочва „хомосексуалния начин на живот“ и „алтернативните семейства, съставени от еднополови партньори и осиновените им деца“.
Противопоставя се и на ръкополагането на жени за дякони, като твърди, че това „не решава непременно никакъв проблем“ и може „да доведе до нови предизвикателства.“
В първата си реч като папа Лъв XIV
даде да се разбере колко е загрижен за мира на земята.
Ето какво точно каза: „Мир на всички вас! Това е първият поздрав на Възкръсналия Христос, добрия пастир, отдал живота си за Божието стадо. Аз също бих искал този поздрав за мир да влезе във вашето сърце, да достигне до вашите семейства, до всички хора, където и да са, до всички народи, до цялата земя. Ние все още чуваме онзи слаб, но винаги смел глас на папа Франциск, който благослови Рим! Папата, който даде своята благословия на света, на целия свят, в онази Великденска сутрин. Нека да градим мостове с диалог, обединявайки всички нас, за да бъдем един народ винаги в мир“.
Папа Лъв XIV призова всички световни лидери да работят за това да спрат военните действия в Украйна и в Газа. И бе категоричен: „Никога повече война!“.
Папското име, което кардинал Робърт Превост си избра, предизвика силен интерес и мнозина се запитаха какви доводи стоят зад решението. В събота, на 10 май, пред кардиналската колегия, събрана в аулата на Синода във Ватикана, даде повече яснота по въпроса, като обясни и връзката със своя предшественик – папа Лъв XIII.
„Папа Лъв XIII със своята историческа енциклика Rerum Novarum се зае със социалния въпрос в контекста на Първата голяма индустриална революция“, каза настоящият понтифик и посочи днешната индустриална революция и развитието на
изкуствения интелект като основни предизвикателства за човешкото достойнство.
Което всъщност го е провокирало да избере това име. „Днес Църквата предлага на всички наследството от социалната си доктрина, за да отговори на една друга индустриална революция и на развитието на изкуствения интелект, които водят до нови предизвикателства за защитата на човешкото достойнство, справедливостта и труда. Както тогава Църквата говореше ясно за правата на работниците, така и днес сме призвани да защитим човешкото достойнство пред лицето на технологични системи, които могат да го сведат до обект“, обясни папа Лъв XIV.

Той очерта и визията си за понтификата – да бъде мост между миналото и бъдещето, между социалната мисия на Църквата и технологичната трансформация на човечеството.
Лъв XIII е начело на Римокатолическата църква от 1878 г. до 1903 г. Светското му име е Винченцо Джоакино Рафаеле Луиджи Печи. На 15 май 1891 г. в разтърсвана от социални напрежения Европа папа Лъв XIII публикува енцикликата си Rerum Novarum – текст, който завинаги променя отношенията между Църквата и обществото.
Папата осъжда както дивия капитализъм, така и революционния социализъм.
Защитава правото на частна собственост, но подчертава нуждата от социална справедливост за работниците, която се изразява в достойно заплащане, право на почивка, свобода за обединение в профсъюзи и най-вече – човешко достойнство.
По всичко личи, че изборът на името Лъв XIV е ясен сигнал от страна на новия понтифик, че възнамерява да наследи духа на папа Лъв XIII, който не се е поколебал да се изправи срещу социалните несправедливости на индустриалната епоха. А в наши дни Робърт Превост ще се стреми да даде морална и духовна посока на човечеството в ерата на изкуствения интелект.
Покойният папа Франциск също коментираше развитието на AI и заплахите за човечеството. Той призоваваше за международен договор за неговото регулиране и предупреждаваше, че такава мощна технология рискува да превърне човешките отношения в обикновени алгоритми. Франциск предаде посланието си на Групата на седемте индустриализирани държави (Г-7), когато се обърна към тяхната среща на върха миналата година, настоявайки, че изкуственият интелект трябва да остане ориентиран към човека, така че решенията за това кога да се използват оръжия или дори по-малко смъртоносни инструменти винаги да остават взети от хора, а не от машини.
Покойният аржентински папа използва и годишното си послание за мир през 2024 г., за да призове за международен договор, който да гарантира, че изкуственият интелект се разработва и използва по етичен начин, с аргумента, че технология, лишена от човешките ценности на състрадание, милосърдие, морал и прошка, е твърде опасна, за да се развива безконтролно.
Братята му пророкуват, че ще оглави Ватикана
Семейството на главата на Римокатолическата църква е силно притеснено от медийното внимание към фамилията
Папата има двама братя – Джон и Луис Превост, които светкавично също станаха медийни звезди. Изказванията им вече се цитират на първите страници на вестниците по цял свят. Оказа се, че братята пророкували в най-ранна възраст, че Робърт един ден ще стане глава на Римокатолическата църква. Сега обаче са притеснени от огромното внимание към тяхната фамилия.
По-големият брат Джон признава в интервю, че покойните им родители щяха да преливат от гордост, ако бяха видели Робърт като глава на Ватикана. „Той има задачата да обедини католиците по света, които са разделени. Те напускат Църквата, защото там има фракции… Брат ми трябва да се опита да се изправи лице в лице с тези проблеми и да събере хората. Мисля, че той ще е втори папа Франциск. Много е загрижен за бедните и онеправданите“.
Луис разкрива, че разговаря традиционно с брат си няколко пъти седмично, но сега това може да се промени заради огромната заетост на Робърт.
Кръщелницата му Милдред: Имаш чувството, че можеш да достигнеш Бог чрез него
В Перу, където живее дълго време, оставя безброй приятели
Голяма част от живота на Робърт Превост преминава в Перу, където е и първата му мисия, след като е ръкоположен за свещеник през 1982 г. Особено специален за него е Чиклайо – град в северната част на страната, който той специално поздрави в първата си реч като папа. Местните жители изпитват любов и благодарност към него за това, че той е до тях във всички трудни моменти. Подкрепя ги и им помага дори в разгара на пандемията от коронавирус.

Във въпросното градче живее обикновено семейство, в чийто живот отец Роберто, както те го наричат, оставя ярка следа. „Отец Роберто дойде като мисионер по нашите земи през 1985 г. По това време отслужваше литургии в един малък параклис. Около него се обедини група от вярващи – млади хора. Той ни донесе духовно благо“, разказва главата на фамилия Камачо. С бъдещия папа изграждат дълго и истинско приятелство и когато съпругата забременява, отецът лично предлага момиченцето им да бъде кръстено с името на неговата майка – Милдред. Впоследствие той става и кръстник на детето.
През 2023 година Робърт Превост е ръкоположен за кардинал и оглавява Папската комисия за Латинска Америка, което налага да се премести във Ватикана. Заради огромните разстояния контактите му със семейство Камачо стават доста по-редки, но пък те са изключително щастливи, че именно той е избран за новия папа. „Малкото пъти, в които успяваме да говорим през последните месеци, ме съветва да живея в радост и казва, че присъствам в молитвите му. Последният път, когато се видяхме, беше миналата година през август. Това е човек, който излъчва спокойствие и мир. Дава чувство на уют и усещаш, че можеш да се отпуснеш напълно. Имаш чувството, че можеш да достигнеш и Бог чрез него“, споделя неговата кръщелница Милдред пред Натали Пашева и „Нова“.
Любопитни факти
В младежките си години папа Лъв XIV е бил запален рокаджия и е свирил в банда в гимназията. И до днес много обича да слуша музика.
***
Преди да стане августинец е учил математика, която му помага да изгради аналитичен подход и прагматизъм в управлението.
***
Владее седем езика – английски, испански, италиански, френски, португалски, латински и немски.
***
Голям почитател е на тениса и на Карлос Алкарас. Самият папа играе този спорт, но откакто е напуснал Перу, му остава малко време да ходи на корта.
Ивет САВОВА, Антон СТЕФАНОВ