Парламентът одобри присъединяването ни към Европейския механизъм за стабилност


Народното събрание гласува на първо и второ четене ратификация на Договора за създаване на Европейския механизъм за стабилност, който цели да осигури финансова защита на държавите членки на еврозоната.

Европейският механизъм за стабилност (ЕСМ) е ключов елемент за стабилността в еврозоната, който предоставя помощ на държави членки, които изпитват затруднения или са застрашени от затруднения с финансирането.

Механизмът е създаден на 2 февруари 2012 г. Седалището му е в Люксембург, а акционери са държавите от еврозоната. Чрез емитирането на дългови инструменти ЕСМ финансира заеми и други форми на помощ в подкрепа на държавите членки.

След обнародването на решението на парламента за ратификация в Държавен вестник България ще трябва да внесе и свой капиталов дял в ЕСМ.

В началото се очаква държавата да се възползва от възможността за „временен корекционен период“ от 12 години, което значи, че за 5 години вноски България ще даде на ЕСМ около 600 млн. евро.

След изтичането на корекционния период, ще трябва да изплатим и остатъка, докато общият внесен капитал в ЕСМ достигне 992 млн. евро.

При одобряването на кандидатурата на България за участие в ЕСМ през декември изп. директор на ЕСМ Пиер Граменя заяви, че решението е ключово за задълбочаване на интеграцията на България в европейската финансова рамка. Според европейските власти присъединяването ни към ЕСМ ще укрепи устойчивостта ни на рискове и ще осигури „мощна финансова защита“ на България.

Дебати

Отпор срещу решението по време на дебатите в пленарната дойде само от „Възраждане“. Зам.-председателят на партията Цончо Ганев заяви, че предстои ЕС да се разпадне и не е ясно „какво ще прави България при потенциалния фалит на Германия или Франция“, които по думите му са в критична икономическа ситуация. Лидерът на партията Костадин Костадинов обвини министър-председателят и лидер на „Прогресивна България“ (ПБ) Румен Радев, че е „лицемер, който „никога не е искал да спаси еврото“.

„Целта на ЕСМ е да не се допусне държави с проблеми във фискалната сфера да фалират. Плащаме не просто цена за застраховката, а участие в уставния капитал на Механизма за стабилност – около 8,6 млрд. евро. Това е дялово участие на България“, каза Константин Проданов от ПБ.

Обясни, че отпуснатите средства ще стоят в резервен фонд и че логиката не е да се „наливат пари на вече фалирали държави“.

Владислав Горанов (ГЕРБ) заяви, че Възраждане се опитват да внушат, че ще се разходва държавен разход. „Внасянето на вноска в ЕСМ не е разход, а инвестиция. Капиталът винаги ще е на разположение на неговите собственици. По същия начин внесохме своя дял в ЕЦБ“, каза бившият финансов министър.

Всички парламентарни групи подкрепиха предложението, освен „Възраждане“.