7.8 C
София
сряда, 9 октомври 2024 г.

Парламентът приключи със скандали, изключено осветление и пеене на химна


През цялата вечер на последния ден на 50-ия парламент в Народното събрание се разиграха скандали. Депутатите от „Има такъв народ“ и „Възраждане“ блокираха трибуната и препятстваха достъпа до нея, като изтръгваха кабели за микрофоните, а законопроекти бяха четени на глас директно от местата им. В крайна сметка, след три неуспешни опита за събиране на кворум, парламентът беше разпуснат малко преди полунощ. Минути след това започна официалната предизборна кампания.

В последните часове на 50-ото НС трябваше да бъдат разгледани предложения за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост и придобиване от държавата на активи на „Мини Марица-изток“. Това обаче не се случи заради „окупацията“ от страна на ИТН и „Възраждане“

Преди това Павела Митова взе думата за процедура по начина на водене и посочи, че председателят на Народното събрание Рая Назарян е нарушила чл. 46 от парламентарния правилник във връзка с проверката на кворума. След това микрофонът ѝ беше изключен и Рая Назарян коментира, че няма ред в залата.

В 21:00 часа парламентът продължи заседанието след като поредна проверка показа наличие на кворум.

Има кворум, продължаваме работа, обяви председателят на Народното събрание Рая Назарян.

В пленарната зала са вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова и министърът на енергетиката Владимир Маринов.

Според приетия дневен ред предстои депутатите да обсъдят актуализираната пътна карта за климатична неутралност и промените в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) в Компонент 4 „Нисковъглеродна икономика“ и договаряне по глава RЕPowerEU. В програмата е и ветото на президента Румен Радев върху промени в Закона за адвокатурата.

 

По-рано парламентът остана без кворум. Депутатите на два пъти не можаха да се съберат, за да продължат със своята работа, предаде репортер на „Фокус“.

До ситуацията се стигна, след като мнозинството в залата реши да размести точките от дневния ред, така че да разгледа двете проекторешения, свързани с енергетиката.

От „Възраждане“, БСП и ИТН обаче се обявиха против разглеждането на решенията.

„Всички виждат таблото, че ГЕРБ, ДПС, ПП-ДБ допускат по спешност гледане на две точки, чиито текстове не е имало време да се дебатират. Преди малко се каза, че е имало някаква среща, ние не знаем кой е присъствал – можем да се доверяваме или да не се доверяваме на думите на председателя на Енергийна комисия Делян Добрев. Смятам, че можем да преценим да не се доверяваме на това, което казва“, заяви Искра Михайлова.

„На председателския съвет знаехте, че сме против влизането на тези точки в дневния ред. Коментира се, че ще има срещи, на които ще се изговори какво искат работниците и тогава да се обсъди дали това да остане в дневния ред. Господин Делян Добрев за пореден път си позволява да вкарва законопроекти, които са против интересите на Република България. Разбивате енергетиката по възможно най-бруталния начин“, заяви Борислав Гуцанов.

В отговор на това председателят на Народното събрание Рая Назарян обясни, че на председателския съвет тази сутрин точките са били обсъждани. Тя каза, че те са били включени в програмата заради волята на мнозинството.

Делян Добрев пък отговори, че „с тези проекти на решения се дават 500 млн. лева за мините, за рекултивацията на техните площи“. Той каза още, че въпросната среща е била между ръководството на ГЕРБ и ДПС, от една страна, и председателите на КНСБ и „Подкрепа“, от друга, на която е взето решение, че точките ще бъдат гледани в пленарна зала и подкрепени.

„В противен случай няма да вземете 500 млн.. Министърът отделя средства от други порграми – няма да има проекти за водород, няма да има проекти за геотермална енергия и се намаляват проектите по редица други програми за ПВУ само и само да се осигурят 500 млн. за миньорите“, заяви Добрев.

Той предупреди, че ако проекторешенията не бъдат приети от парламента, има риск да бъде изпуснат срока за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост, който изтича на 30 септември.

Павела Митова пък заяви от трибуната, че проекторешението за въглищните централи е внесен на 25 септември през нощта, но е адресиран до председателя на Народното събрание Росен Желязков и попита Рая Назарян: „Вие, като каква го разпределяте, когато той е до господин Росен Желязков?“.

След като се стигна до разглеждането на проекторешенията Павела Митова поиска проверка на кворума и се оказа, че при първото преброяване има 112 депутати, което се оказа недостатъчно, за да продължи работата на заседанието. Рая Назарян обяви 15-минутна почивка, която обаче надхвърли час, след което бе направен нов опит за рестарт, но и след него при проверката имаше 118 депутати, които не бяха достатъчни.

И при третия опит не бе събрано необходимото мнозинство, за да продължи работата на парламента.

Когато трябваше да започне разглеждането на актуализираната Пътна карта за климатична неутралност, внесена от правителството, „Възраждане“ и ИТН наобиколиха трибуната и отказаха да позволят заседанието да продължи. И в миналото нееднократно са прилагали тази тактика. От другия лагер подходиха нестандартно – Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, който трябваше да представи пътната карта, започна на микрофон от залата да чете доклада си. „Възраждане“ и ИТН реагираха с гневни възгласи и работата наново беше прекъсната.

Председателят на парламента Рая Назарян нервно отпиваше от бутилката си с вода и очевидно не знаеше как да постъпи. Междувременно Тошко Йорданов от ИТН обясняваше от трибуната към камерите, които предаваха бъркотията, че ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС продължават да работят заедно, въпреки че публично го отричат. Той дори се опита да пусне песен от мобилния си телефон. Накрая водещата заседанието и шеф на парламента Рая Назарян му спря микрофона, но заседанието продължаваше да се излъчва.

Лена Бориславова написа по този повод във Фейсбук: „Тошковци … Копейковци … цветът на нацията?! Предстои ни приемане на картата за климатична неутралност, от която зависят всички средства по RePower EU (500 млн лв), която е и едно от условията за 10те млрд по ПВУ. След това имаме и точката за ветото за Закона за адвокатурата, от която зависи осигуряването на справедливост и защита на интересите на всички страни в съдебния процес и на адвокатурата. Това не е нормално поведение на народни представители.“

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img