Първи ход на правителството: Ревизия на всички министерства

До седмица премиерът Румен Радев очаква от всички министри в правителството да направят подробен анализ на финансовото състояние във ведомствата, за които отговорят. Няколко часа, след като встъпи в длъжност, премиерът събра екипа си на оперативно заседание в Министерския съвет. Радев поиска анализ на ефективността на администрацията.

„В рамките на следващата седмица аз очаквам да извършите детайлен анализ във всяко едно ведомство относно приоритетите, основните задачи и тяхното изпълнение относно финансовото състояние, относно проблемни договори и обществени поръчки и как те изобщо могат да бъдат прекратени или ревизирани, оценка на ефективността на администрацията“, посочи премиерът.

„Това, на което се натъкнах, е, че в някои административни звена, които по времето на служебния кабинет на господин Донев са имали един състав, днес имат двойно по-голям състав при същите задачи. И аз очаквам тези звена съответно да се свият обратно до нормалните размери за тяхното функциониране“, каза още Радев.

На база на резултата от анализите в различните министерства правителството ще реши как ще бъде формиран бюджета, посочи Радев.

„Защото той ще бъде функция от това, което заварваме в съответните ведомства. И още веднъж обръщам внимание – скритият дефицит, скритите разходи, неразплатените фактури, които стоят по чекмеджета. Всичко това трябва да се извади приоритетно, за да може накрая министърът на финансите да знае как да структурира бюджета“, заяви премиерът.