Успехът или провалът при съставяне на правителство, ключова роля в което ще играе ГЕРБ, ще определи съдбата на България през следващите месеци, а може би години. Ако Борисов не успее да формира кабинет, то на сцената най-накрая ще излезе играч, който ще акумулира общественото недоволство. Единственият, който може да мобилизира протестния потенциал, е Румен Радев. Само при условие че президентът оглави лично нов политически проект.
Самият той даде заявка за лидерство, като в деня за размисъл преди вота се гмурна заедно с бургаски водолази край остров „Св. Анастасия“. Каза, че е важно да бъдем отговорни и да изчистим боклука, което е и метафора за целия обществен живот. Президентът демонстрира много добра физическа форма, което е и намек, че най-вероятно е в добра политическа.
Какви обаче са вариантите за развитие на политическите процеси след вота?
След като ГЕРБ победи на изборите, ще бъде трудно партията да откаже съставянето на кабинет. Това би било капитулантско решение, защото ще създаде усещането, че формацията все още е в изолация и никой не иска да играе с нея. Точно поради тези причини Борисов е длъжен да предприеме ход.
Партньорство с ДПС е недостатъчно и затова не е изключено в тази ситуация да се потърси интеграция с ПП-ДБ, за да бъдат избегнати граждански протести при първия сериозен скандал. За Борисов е важно да има под някаква форма колаборация с „Промяната“ – „Демократична България“, защото в противен случай тези партии остават в опозиция, където могат да трупат дивиденти.
Рисков е ходът в евентуалната коалиция да бъде привлечена единствено „Промяната“, защото тогава „Демократична България“ ще остане единственият представител на либералната градска общност. Същото би се случило, ако ДБ си стисне ръцете с ГЕРБ и ДПС. В тази сложна ситуация е възможно единствено ПП-ДБ да се споразумеят с ГЕРБ и ДПС за някакво участие в изпълнителната власт. Политолози допускат, че ГЕРБ може да отправи изкусително предложение към ПП-ДБ за участие в бъдещото управление. Целта ще бъде техни представители да влязат в кабинета, за да го легитимират – този път след подписване на споразумение. А в него може да бъдат заложени важни за ПП-ДБ теми – Закон за съдебната власт, избор на Висш съдебен съвет, КПКОНПИ, регулатори.
Преговори на ГЕРБ и ДПС с „Възраждане“ са невъзможни, защото това би взривило базисни политически споразумения. БСП също не е приемлив вариант, най-вече заради позицията на партията за войната в Украйна. Корнелия Нинова освен това заяви, че би влязла в кабинет, ако бъде създадено експертно правителство на националното съгласие, а партиите само да подкрепят. Такова условие, при това поставено от БСП, едва ли ще бъде прието от ГЕРБ и ДПС.
Така на сцената излиза „Има такъв народ“, който може да се окаже нужният партньор в едно бъдещо управление. Дори да бъде сформирана такава коалиция, не е изключено Борисов и Пеевски да потърсят подкрепа и извън парламента и да се опитат да интегрират в правителството популярни лица от „Синя България“ и „Солидарна България“, за да разширят социалната база на управлението.
Ако това обаче не се случи, на терена вече е възможно да излезе нов силен политически играч, какъвто е Румен Радев. Президентът е в състояние да мобилизира протестния потенциал, ако лично застане начело на нов проект. Това означава той да излезе от президентството и да остави Илияна Йотова да довърши мандата.
Радев, като военен човек на дълга, винаги е държал да изпълнява задълженията си. При провал за съставяне на ново правителство обаче ще стане ясно, че политическият цикъл е затворен, а системата е напълно изхабена. Така се отваря политическо пространство, на което нов политически субект ще може да стъпи стабилно. Шансове за подобен ход има единствено Румен Радев, а хора от „Дондуков“ 2 твърдят, че и държавният глава вече е узрял за подобно решение.
Опасността президентът да пренареди политическата карта ще накара основните сили в парламента да направят всичко възможно, за да формират кабинет. В противен случай ще загубят позиции, на които трудно ще се върнат в скоро време.