13.8 C
София
петък, 18 април 2025 г.

Пазар за любов

„Вие, младите, нищо не разбирате от любов! Какво е това да си търсиш половинка през телефона!?“ Тези реплики е чувал почти всеки тийнейджър от родители и по-възрастни приятели. Истината е, че намирането на сродна душа днес няма нищо общо с търсенето й преди няколко десетилетия. Във време, в което властват технологиите, социалните мрежи и прагматизмът, откриването на истинската любов е сложно уравнение с твърде много подусловия и неизвестни. Хората са забили поглед в телефоните, предпочитат домашния уют вместо бохемството и имат нужда от посредници в интимните връзки.

Романтичните истории за случайна среща на улицата, в някое кафене или ресторант, размяната на погледи, леко смутените усмивки и срамежливи запознанства, които след няколко месеца водят до сватба, днес са рядкост. Затова на помощ идват приложения за запознанства, специални събития за необвързани, т.нар. бързи срещи, че дори телевизионни предавания като „Ергенът“.

От всички изброени варианти, приложенията за запознанства се радват на най-голяма популярност. Те са съвременната версия на сайтовете за запознанства, които се раждат преди доста години, когато компютрите и интернет стават част от всекидневието на хората. Най-известното подобно приложение в света e Tinder. Прилича малко на каталог за мъже или жени, в зависимост от това какво търсите. То свързва хората въз основа на географска близост. На екрана се появява профил със снимка на конкретен човек. Ако ви допада, плъзгате „надясно“ – значи го харесвате и бихте си писали с него. Ако не – плъзгате наляво, за да го „подминете“. Малко като на пазар – този става, този не.

Ако двама потребители се харесват, това е съвпадение или както жаргонно се казва „мачват се“. И чак след като са се „мачнали“, въпросните двама човека могат да си пишат и комуникират. В наши дни, след като се разделят с гаджето и решат отново да търсят любовта, повечето хора не си обличат новите дрехи, за да отидат в бар, нито питат свои приятели и познати дали имат някой подходящ за тях. Просто си теглят Tinder и прелистването на профили започва.

Този начин на запознанства, разбира се, има своите плюсове и минуси. От една страна, е доста по-удобно да срещаш нови хора, докато си лежиш вкъщи или се прибираш от работа. И е безплатно, за разлика от ходенето в бар. Освен това принципът на двойно харесване гарантира, че няма да ви досаждат хора, които вие не сте „одобрили“. А дали изобщо ще стигнете до физическа среща, решавате само вие. От друга страна, подобни приложения дават възможност за създаване на фалшиви профили и самоличности.

Потребителите няма как да бъдат 100% сигурни, че човекът, с когото си пишат, е сложил истински свои снимки и е на възрастта, на която се представя. Неслучайно съществува шегата, че при първа среща очи в очи някои двойки трудно се разпознават, защото нямат нищо общо със снимките си в мрежата. Факт е, че виртуалните запознанства, независимо под каква форма, доста затрудняват изграждането на правилна преценка и добро взаимно опознаване. Освен това все повече хора намират приложенията за запознанства за повърхностни. С един поглед и само от 2–3 снимки и базова информация решаваш дали някой става за теб или не. Връзките днес до известна степен зависят дали ще плъзнеш с пръст наляво или надясно. Любов от едно плъзгане.

Да се опознаем за 420 секунди

Speed Dating възниква в Америка още през 90-те години, става популярно у нас след 2011 г.

Някои хора живеят заедно десетилетия и накрая разбират, че имат „несходство в характерите“, а други само за няколко минути решават, че си пасват с другия. Една от най-известните форми на организирани запознанства са т.нар. „бързи срещи“. Те всъщност не са новост.

Speed Dating, както се казва на английски, възниква в САЩ още в края на 90-те години. Виждали сме какво представлява в не една и две американски продукции. Вероятно именно покрай филмите бързите срещи се разпространяват и в Европа, а у нас започват да стават популярни след 2011 година.

Една от най-големите агенции, която ги организира у нас, е Club R, а според нейната статистика вече е направила 900 подобни рандевута. А какво точно представляват бързите срещи?

Те са специално организирани събития, в които участват еднакъв брой необвързани мъже и жени – средно по 8 и от двата пола, като обикновено се правят групи, които са на близка възраст. Всеки разговаря за по 7 минути, или 420 секунди, с представителите от другия пол. За какво ще си приказвате с партньора и до каква степен ще се разкриете пред него, зависи от вас. След края на събитието участниците преценяват с кого биха искали да се опознаят по-добре и съобщават на организаторите. Обикновено при записване за подобни мероприятия участниците попълват въпросник, така че за организаторите е по-лесно да подберат хора, които наистина биха се харесали.

На пръв поглед 5–7 минути разговор звучат като доста абсурдно кратко време. Първото впечатление, което всеки си създава, е обикновено на база външен вид и се създава само с няколко погледа. Пет минути обаче може да са достатъчни, за да решите дали с човека срещу вас имате изобщо някакви общи интереси. Затова е много важно как точно ще използвате даденото ви време, какво ще питате и какво ще кажете за себе си.

Бързите срещи могат да бъдат доста удачен вариант за нови контакти, дори и те да не прераснат в дългогодишна романтична връзка. Днес, когато голяма част от комуникацията се случва онлайн, този вид запознанства са гаранция, че няма да бъдеш подведен от фалшиви профили и нереални снимки. Освен това са добър вариант за хора, които се притесняват от живия контакт.

С подобни бързи срещи беше финализиран и кастингът в настоящия сезон на „Ергенът“. Преди да заминат за Шри Ланка, двамата ергени Мартин и Виктор имаха кратки първи срещи с момичетата и трябваше на основата на тези първи разговори да решат на кое момиче да дадат роза, за да отлети с тях. А дали този формат е бил правилният, ще разберем на финала на предаването.

Игри за необвързани

Кулинарни курсове и партита помагат в търсенето на сродна душа
Имате лош опит в любовта? Искате да намерите своята половинка, но колкото и да търсите, все удряте на камък? За търсещите обич сърца се организират и специални събития.

Все по-голяма популярност набират партитата за необвързани. Те се организират от агенции, които разполагат със свое пространство или наемат заведение, в което провеждат въпросното събитие. Хората, които искат да го посетят, трябва предварително да се регистрират и да заплатят такса. По този начин се гарантира, че мъжете и жените ще са горе-долу равен брой. Партитата продължават обикновено 2–3 часа и се посещават от десетки, а понякога и стотици хора – всички необвързани и търсещи любовта. Някои организатори измислят различни игри и забавления, така че хората да се отпуснат и да стопят ледовете помежду си.

Ако ходенето по барове и силната музика не е по вкуса ви, може да се включите в събития за необвързани с настолни игри. В повечето случаи те се провеждат в заведение или зала. Там се събира група от хора без половинки. Запознават се и се разпределят по двойки, за да играят всички заедно някоя настолна игра. Такива събития също изискват предварителна регистрация и заплащане. А ако сте срамежливи да покажете явен интерес, след края на вечерта посочвате на организаторите кои участници са ви допаднали и при съвпадение се изпращат контакти, за да се свържете един с друг.

Общите интереси важна предпоставка за добра и хармонична връзка. Неслучайно вече има събития за необвързани с конкретни хобита като кулинарни курсове, например. Те се провеждат на определено място и отново са с предварителна регистрация. Събират се хора с явен интерес към готвенето, които нямат половинки, и въртят тигани и тенджери под ръководството на професионалист от бранша. Така хем научават някоя кулинарна тънкост от шеф-готвач, хем имат възможност да срещнат човек, с когото заедно да си готвят вечери, а след това и закуски.

Двама българи
създадоха
нова апликация
за запознанства


Най-големият недостатък на популярните приложения за запознанства е повърхностния подход – изборът се случва на база външен вид и снимка. В тези случаи потребителите често не търсят връзка, а мимолетна афера. Затова двама българи решават да навлязат в пазара с мобилни апликации и да създадат своя такава.

Equal Dating App се появява в началото на годината, а зад него стоят Мартин Димитров и Юлий Методиев – интелигентни, иновативни и работливи мъже, които хвърлят доста труд и полагат усилия, докато успеят да направят приложение, което да е ефективно и да избегне капана на „разиграването“.

То се отличава с алгоритъм, чрез който хората попадат един на друг. Базирано е на съвместимост и емоционална интелигентност, както и на общи ценности. Най-изненадващото е, че в началото не виждате снимките на другите потребители. Нещо като запознанство на сляпо. Кадрите са замъглени и се „изчистват“ постепенно, след като започнете чат помежду си. Колкото по-интензивна е комуникацията ви, толкова по-скоро ще видите лицето на човека, с когото си пишете. Още по-любопитното е, че платформата може да разпознава негативните разговори, което отнема точки и съответно отдалечава разкриване на лицето. Ако сте много нетърпеливи да видите кой стои от другата страна, има и платена версия, в която снимките са достъпни на по-ранен етап.

При регистрация се попълва въпросник, с който алгоритъмът може да ви изготви профил и да ви насочи към най-подходящите за вас хора. Матрицата на съвпаденията е базирана на принципите, заложени от Зигмунд Фройд и Карл Юнг, както и на актуални проучвания от няколко американски университета. А в създаването на теста е включен и изкуствен интелект.

Идеята е приложението да работи, използвайки интелигентен подход и такт. Изглежда това наистина е успешна стратегия, защото само за месец апликацията набира сериозна популярност и вече се ползва от 40 хиляди души. Интерес към българското приложение вече проявяват и от чужбина.

Ивет САВОВА

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.