
Една трета от хората, които пристигат във Великобритания, предпочитат да посетят градина вместо замъци, музеи или исторически забележителности. Подобно нещо се случва и другаде и това предизвиква туроператорите да създават нови предложения, в които разглеждането на обществени градини е важна част от маршрута. Зелените оазиси насред оживени градове и натоварени магистрали предлагат красиви гледки и спокойна среда, насърчават посетителите да забавят темпото, да се отпуснат и да се свържат с природата. Има много подобни места и е трудно да се направи точна класация, но ето пет дестинации, които са просто задължителни за всеки, решил да се посвети на градинския туризъм.
Витрината на холандското цветарство
Всяка есен 40 градинари засаждат 7 милиона луковици в един от най-красивите паркове в света, разположен край градчето Лисе в Нидерландия. В Keukenhof на площ от 32 хектара от март до май разцъфват милиони растения, сред които лалета, зюмбюли, нарциси, минзухари, подредени в пъстри картини. Трудно е с думи да се опише носещият се надалече сладък аромат. Най-голямата пролетна градина в света е отворена за кратък период от годината, през 2025 година гостите са добре дошли от 20 март до 11 май.
Наред с изложенията на цветя, Keukenhof предлага велосипедни обиколки и разходки с лодка, които отвеждат посетителите до околните полета с луковици. По пътя те ще научат за историята на Холандия и нейната градинарска индустрия, което един от най-добрите бизнеси в страната. А зашеметяващият парад на цветята Bollenstreek е гвоздеят на програмата, тази година събитието ще е в събота, на 12 април.
Флоралните инсталации на Miracle Garden
Ако посетете Miracle Garden в Дубай, ще се разходите по алеи, които пресичат 72 000 квадратни метра, пълни с повече от 150 милиона растения. Но не е само това – ще видите флоралната инсталация на Emirates A380, 12-метровото плюшено мече с цветя, странното село на смърфовете. Дизайнерите всеки сезон променят структурите и изложбите така, че посетителите да получават ново изживяване всеки път в рамките на една и съща година. Паркът е отворен само през по-хладните месеци, но вътрешната градина с пеперуди и светилището приемат туристи целогодишно.
Най-голямата покрита градина с пеперуди в света се състои от десет специално изработени купола около 6673 квадратни метра. Изумителна гледка са хилядите красиви насекоми, които летят край посетителите. Смята се, че в градината има около 15 000 пеперуди от над 50 разновидности с различни цветове и размери.
Клод Моне и водните лилии
На десния бряг на река Сена, на около час от западно от Париж, се намира Живерни. Този неголям град е известен най-вече с потъналата в зеленина къща на Клод Моне, където той живее и работи близо 43 години до смъртта си през 1926 г.
Френският художник, един от бащите на импресионизма, се заселва тук със семейството си през 1883 г. и купува къща с двор. Сам засажда цветя, храсти и дървета и превръща пространството в истински рай. Но творецът не може да се спре – непрекъснато търси нови видове, разменя семена с хората от градчето и влага почти всичко, което изкарва, в редки и екзотични растения.
Очарователната розова селска къща с изумруденозелени капаци е разположена сред цветни лехи, преливащи от лалета, лавандула или слънчогледи, в зависимост от сезона. Плачещи върби и бамбук обгръщат езерце, пълно с водни лилии. Тунел от цветя води до японския мост, покрит с глициния. Моне рисува няколко пъти прекрасната градина, оттук черпи вдъхновението си за емблематичната картина „Водни лилии“, създава 250 платна, осеяни с тези кралици на водата.
След Втората световна война имението е изоставено, а през 1966г. внукът Мишел Моне дарява имота на дядо си на Френската академия на изкуствата в Париж.
Кю Гардънс в списъка на ЮНЕСКО
Кралската ботаническа градина в Кю (Royal Botanic Gardens, известна и като Кю Гардънс, се намира в Югозападен Лондон. Огромният ансамбъл е включен в списъка на ЮНЕСКО с обектите от световното наследство.
Паркът се състои от около 40 000 различни растения. Има и много стъклени витрини с над 7 милиона хербатизирани видове. Но Кю Гардънс разполагат и с библиотека, в която се съхраняват над 175 000 илюстрации на цветя, както и около 750 000 тома разнообразна специализирана литература. Продължавайки 250-годишна традиция на принос към ботаническата наука, днес учените работят по стотици научни проекти.
А в оранжериите, където се поддържат климатичните условия на 10 различни зони, са изложени над 2700 орхидеи. Най-ценният екземпляр е цветето с дълго стъбло, наречено фламинго (Anthurium scherzerianum).
Свежо зелено и синьо с виолет в Маракеш
Искате ли нещо по-различно? Тогава планирайте пътуване до Мароко, където ще се разходите в Jardin Majorelle. Градината в сърцето на Маракеш е създадена през 1924 г. от френския художник Жак Мажорел. Той посвещава 40 години от живота си на впечатляващия парк, в центъра на който вдига Вила Оазис, луксозна резиденция, съчетание от мавритански и ар деко стил. Сините структури контрастират красиво с цветя и дървета, създавайки удивителна наслада за очите. Самият художник вярва, че това зелено пространство е неговата „най-хубава творба“, и го отваря за посетители през 1947 г. Но 15 години по-късно загива в автомобилна катастрофа и оставя градината си на произвола на съдбата. Но става чудо и мястото е купено от Ив Сен Лоран и Пиер Берже, които възстановяват парка и дори създават музей на ислямското изкуство във вилата. Днес повече от 700 000 туристи всяка година са радват на растителната красота, съчетана с особеното синьо, почти виолетово, вдъхновено от берберската култура.
Маргарита ДИМИТРОВА