10.8 C
София
събота, 19 април 2025 г.

Пиеш лате? Не е достатъчно, за да си европеец

Отново назрява спорът относно въвеждането на предмет Религия/Вероучение. Абсолютно всеки път се бълват едни и същи глупости против идеята, като най-елементарната от тях е воят на уж „европействащите“ у нас хора – посредствените градски либерали, как това било тъкмо обратното на европейското ни развитие.

Да учат децата религия било „изток, Азия, сатрапия, минало“, а в Европа, виждаш ли, такива работи няма, там се учи само наука, етика, ЛГБТ и прочее „прогресивни“ неща. Затова и са толкова богати и развити, а не като нас и не като тия на изток…

Как пък нито един автор в някое от „реномираните“ демократични издания не си направи бърза справка къде се учи предмет Религия: Като задължителен предмет (без право на отказ): в Люксембург, Холандия и Швеция. Като част от задължителната подготовка: Австрия, Гърция, Дания, Ирландия, Кипър и Румъния. Като част от задължителната подготовка, но ученикът може да избере етика: Малта, Финландия. Като задължително избираем предмет: Белгия, Германия, Латвия, Литва, Полша, Португалия, Словакия, Хърватия. Като факултативен предмет: Естония, Испания, Италия, Словения, Унгария, Чехия.

А знаете ли къде не се учи? В Азия, при сатрапите и диктатурите. Религия като предмет няма в Китай, Северна Корея, Беларус, Азербайджан и прочее. Напротив, там десетилетия наред религията се мачка и преследва. А вместо в Азия, „при сатрапите“, предмет Религия се изучава масово в Европа.

В Западна Европа, богата, развита, демократична, тази, която уж много обичате и ви била пътеводна звезда. Ама масово се учи, на практика в почти всичките страни, членки на ЕС, освен у нас. А защо?

Защото да учиш не просто религия, а конкретно християнството, е абсолютно задължителен елемент от това да разбереш Европа. Европа не може да бъде разбрана, без да разбереш християнството. Това е религията, която бележи на практика всеки аспект от развитието на европейската цивилизация за последните 1500 години. От раждането на научния метод: Йоан Златоуст, Тома Аквински, Френсис Бейкън.

През класическия либерализъм и концепцията за „човешки права“, оригинално „права, дадени от Бога“, на Джон Лок. Специфичното отношение към жените в Европа и влиянието на култа към Богородица върху него. Почти цялото изкуство на този континент докъм средата на XIX век. Европа не може да бъде разбрана, камо ли осмислена като цивилизация, без да си разбрал първо християнството.

Не да си учил за него в час по история – кога, как, къде и т.н. А да си го разбрал – в дълбочина, доктринално и богословски, така както милиони европейци са го разбирали векове наред и са посвещавали целия си живот, труд и артистичен талант на това да изразят даден аспект от него. Било то в класическата музика, като „Реквием“ на Моцарт (траурна, християнска заупокойна литургия, написана на каноничен латински), в картините на Караваджо, скулптурите на Микеланджело или катедралите, пред които бързате да се снимате.

Да се опитваш да разбереш Европа, а следователно и да бъдеш европеец, без да разбираш в дълбочина доктрините и богословието на християнството, които са съшили тази цивилизация, е като да се опитваш да четеш книга, без да знаеш азбуката. Тъкмо това се преподава в час „Религия“, „Вероучение“ или „Християнство“ масово в почти всички европейски страни: азбуката на книгата, която наричаме „Европейска цивилизация“.

Но както в почти всичките си възприятия за Европа, и по този казус българският либерал демонстрира, че всъщност си няма никаква представа. Че е изцяло повърхностен. Че играе роля, че заема поза, че е европеец само в избора си на лате и на марка дрехи. Не е запознат с историята на Европа, културата й, същността й. Няма и как да бъде, след като в повечето случаи е напълно незапознат с религията й, тоест с онова, което я съгради отново от пепелта на Рим, оцвети в багрите си, беляза и превърна в най-могъщата и успешна цивилизация на планетата.

Вие сте си свободни да тънете в невежество, докато се мислите за особено умни, понеже сте се абонирали за „Капитал“, купувате си билети за „Рацио“ и ходите на Стенд-Ъпа на Козилата. Но не е нужно агресивно да налагате собственото си невежество върху бъдещите поколения, оставяйки ги почти единствените в Европа без часове по религия. Нареждайки ги по този начин до децата в Беларус и Северна Корея вместо тези в Холандия и Италия. Лишавайки ги от „азбуката“, нужна да прочетат и разберат европейската цивилизация: а именно нейната 1500-годишна философска основа, християнството.

 

Кристиян ШКВАРЕК

Последни новини

- Реклама -

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.