15.8 C
София
сряда, 11 юни 2025 г.

Пирова ли е победата на Брюксел в Румъния


Теодор ЦЕКОВ

Европейският съюз, Украйна и Молдова ликуват след победата на Никушор Дан над Джордже Симион (53,6 срещу 46,4%) за президент на Румъния. Надпреварата беше умишлено претоварена с емоции: Запад срещу Изток, про или анти Европа, кръстопът между Брюксел, Москва и Вашингтон.

55-годишният кмет на Букурещ съкрати 20% изоставане от първия тур благодарение на агресивната подкрепа от Брюксел, Париж и световните либерални медии. Те драматизираха вота като съдбовен избор между западната демокрация и руската автокрация, за да мобилизират колебаещи се избиратели в полза на Дан срещу националиста Симион.

Подводните камъни започват от ден първи. Новият държавен глава заговори като обединител на нацията, но икономическите и финансови проблеми в страната вече са изострили разделението.

Дан участва във вота като независим и елиминира кандидата на управляващата коалиция, предизвиквайки оставки. За втория тур го подкрепиха три от четирите проевропейски от общо 7 партии в румънския парламент, но водещата СДП запази неутралитет. Дан трябва да връчи мандат за съставяне на ново правителство и веднага започва консултации за сглобка между Социалдемократическата, Национално-либералната, Съюза за спасение на Румъния и Демократичния съюз на унгарците. Той лансира временния президент Илие Боложан за заместник на премиера Марчел Чолаку, който се оттегли и от лидерския пост в СДП заради провала на коалиционния кандидат.

Външните усложнения може да дойдат от САЩ. Администрацията на Доналд Тръмп удари рамо на консервативния сувернист Симион, като извади Румъния от програмата за безвизов режим. Отношенията между Вашингтон и Европа са обтегнати по много линии – от търговските мита и вноските в НАТО до подхода към Русия и Украйна, а неминуемо ще ескалират в започващите мирни преговори.

Румънската битка с всякакви средства, вкл. анулиране на оригиналния вот и дисквалификация на фаворита, предизвика остри критики от Белия дом за упадък на демокрацията в Европа. На 24 ноември независимият кандидат Калин Джорджеску – радетел за повече национален суверенитет в ЕС и НАТО, почитател на Тръмп и противник на помощта към Украйна – спечели първия тур с 23%. На 6 декември, два дни преди втория тур, Конституционният съд отмени резултата поради нелегално финансиране на кампанията му в социалната мрежа TikTok и подозрения за руска намеса. През март КС и ЦИК не го допуснаха до участие в повторния вот.

Менторът Джорджеску беше заместен от 38-годишното си протеже – лидер на крайнодесния Алианс за обединение на румънците, главна опозиционна сила в парламента. Симион обеща да издигне Джорджеску за премиер и спечели първия тур на 4 май с 41% срещу 21% за Дан. Кандидатът на управляващите Крин Антонеску остана трети с 20%, Чолаку подаде оставка, а Боложан назначи за премиер вътрешния министър и временен лидер на НЛП Каталин Предою.

Огромната преднина на Симион предизвика срив на леята спрямо еврото. Съдът този път отхвърли жалба за отмяна на изборите. В агитацията преди балотажа се включи временният държавен глава Боложан, а Дан обеща да го предложи за премиер. Президентът на Молдова Мая Санду призова огромната маса сънародници с двойно гражданство да подкрепят Дан.

Френският лидер Еманюел Макрон алармира за дежурната хибридна атака от Москва и заплаши, че „ако проруският и антиевропейски кандидат бъде избран, ще има изключително вредни последици и за Молдова“.

Активира се и Европарламентът: Партията на европейските социалисти (ПЕС) и групата на Социалистите и демократите осъдиха „национализма, популизма и крайнодесния екстремизъм“, призовавайки румънската СДП да вземе категорична позиция за втория тур. „Зелените“ подкрепиха Дан като „проевропейски“ и „продемократичен“: „Румъния е на кръстопът. Изходът от тези избори ще определи ролята на страната в Европа за години. Симион ще отдалечи Румъния от европейския проект и ще подкопае подкрепата за Украйна в критичен момент за регионалната сигурност“. Либералите от „Обнови Европа” обвиниха ТикТок в толериране на дясна пропаганда и призоваха румънците да изберат европейски път.

Първите и най-възторжени поздрави за победата на Дан дойдоха от главата на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен, Санду, Зеленски и от Макрон, според когото „въпреки многобройните опити за манипулация, румънският народ избра демокрацията, върховенството на закона и ЕС“. Не се забави и премиерът на Полша Доналд Туск, чиято партия води битка за президенството с консерваторите при равен резултат на първия тур.

Симион получи подкрепа от десни лидери като управляващата коалиция в Италия, полския президент Анджей Дуда и евродепутати от сувернистки групи, но сам си навреди с непремерени изказвания. Нарече Дан „глобалистка марионетка, подкрепяна от Макрон и Фон дер Лайен“. Критикува Макрон за диктаторски наклонности, Париж – за намеса в румънските избори, а френския посланик в Румъния – за контакти с Конституционния съд и обиколки из страната за натиск към бизнесмени да подкрепят Дан. Павел Дуров, собственикът на социалната мрежа Телеграм, пък получил натиск от шефът на френското разузнаване да блокира консервативните гласове в Румъния преди изборите.

Симион поиска оставката на румънския посланик в САЩ Андрей Мурару заради агитация срещу кандидат-президент. Пред американска медия Симион благодари на администрацията във Вашингтон за ясното послание с решението относно визите. Дипломатът го нарече презрение към националния интерес и правата на румънците, а Дан отсече, че с циничната радост конкурентът разкрил истинското си лице на фасаден суверенист и подмазвач, мамещ всички в името на властта. В крайна сметка Симион заяви, че битката е загубена, но войната тепърва започва.

Последни новини

Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.