29.8 C
София
четвъртък, 19 юни 2025 г.

Полицаи от Австрия и Германия ще пазят българските граници


Представители на австрийските и германските вътрешни министерства са разположени и работят на Летище София. Това беше обявено в официално съобщение на МВР, цитирано от вътрешния министър Калин Стоянов, според изданието СЕГА. Той съобщи, че „австрийски съветник по сигурността на документите съвместно работи с нашите служители на Аерогара София и че нашите действия се подпомагат от германски представител“.

За евентуално разполагане на германски полицаи се разбра още в средата на април от думите на федералния министър на вътрешните работи на Германия Нанси Фезер, която бе на посещение в България. Това беше първа визита на германски МВР-шеф от 2008 г. насам. Тогава тя определи разполагането на германски полицаи у нас за поемане на солидарна отговорност.

Сега обаче става ясно, че и Австрия вече е сложила свой служител на Летище София. Австрия е единствено известната в момента страна, която спира България и Румъния да влязат и по суша в Шенген. Все пак се счита за пробив, че Виена пусна София и Букурещ в Шенгенското пространство поне по въздух и море от края на март т.г.

Разполагането на полицаи от Австрия и Германия сега се счита за част от опитите за австрийско „да“ и за Шенген по суша до края на годината.

Вече бе отбелязано, че САЩ и Великобритания също са поставили свои служители на границата и по специално на ГКПП „Капитан Андреево. Специално от САЩ стана ясно, че има двама – специалист по митниците и специалист по границите. Хора има и на митническите пунктове на пристанищата във Варна и Бургас. Вече стана известно, че и австрийците ще сложат човек на Капитан Андреево.

България продължава отговорно да допринася за сигурността на Шенген, охранявайки външните граници и предотвратявайки вторичните движения, обяви Калин Стоянов в изказването си по една от основните теми „Общо състояние на Шенгенското пространство“, поставени в рамките на Заседание на Съвет „Правосъдие и вътрешни работи“, което се проведе само преди дни в Люксембург.

В подкрепа на това той посочи някои от тенденциите, наблюдавани след премахването на контрола по границите от 31 март до момента – трайно намален миграционен натиск, увеличение на връщанията – резултати, дължащи се както на предприетите мерки на национално равнище, така и на съвместната работа с ЕК и европейските агенции и на отличното сътрудничество с Турция. Министър Стоянов подчерта, че „благодарение на европейското финансиране, отпуснато от Комисията, успяхме да укрепим съществено технически и кадрово капацитета за охрана на границата, утроен е броят на служителите на Фронтекс на българо-турската граница, увеличено е и разполагането на служители на българо-сръбската граница.

Министър Калин Стоянов потвърди подкрепата на България по представения от ЕК общ план за изпълнение на Пакта по миграция и убежище и го определи като важна стъпка, която ще задвижи процеса на подготовка за прилагането на новото законодателство от държавите членки.

„За нас основните предизвикателства са свързани с адекватния капацитет за граничните процедури и запазването на баланса между отговорност и солидарност“, отбеляза вътрешният министър и обърна внимание върху необходимостта усилието на държавите членки в подготовката за прилагане на Пакта да бъде подпомогнато с адекватно финансиране от европейските фондове. „Това важи в особена степен за държавите на външна граница, които поемат основната отговорност за успешното изграждане на капацитет – в областта на скрининга, прилагането на граничните процедури, наблюдението на спазването на основните права“.

Последни новини

Филтър
Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да можем да ви предоставим възможно най-доброто потребителско изживяване. Информацията за бисквитките се съхранява във вашия браузър и изпълнява функции като разпознаването ви, когато се върнете на нашия уебсайт и помага на нашия екип да разбере кои секции от уебсайта намирате за най-интересни и полезни.