Половин милион коли напускат София около 24 май


Около 490 хиляди автомобила се очаква да излязат от София в почивните дни около 24 май, съобщи АПИ. Прогнозата обхваща периода до 26 май.

Традиционно най-много автомобили ще има по АМ „Тракия“ – близо 204 хил. превозни средства, по „АМ „Струма“ – над 111 хил., по АМ „Хемус“ – около 85 хил., а останалите по други отсечки от пътната мрежа.

Най-интензивно е движението в последния работен ден преди празника – 22 май, и в последния почивен ден – 25 май /понеделник/. В петък прогнозно по АМ „Тракия“ ще преминат около 42 000 автомобила, по АМ „Струма“ – 24 000, а по АМ „Хемус“ – над 18 000.

Във връзка с очаквания интензивен трафик в определени часове временно ще се ограничава движението на тежкотоварните камиони над 12 т по най-натоварените пътни направления АМ „Тракия“, по АМ „Хемус“ – в участъка от изхода на София (при км 0) до пътната връзка при кръгово кръстовище с път I-4 (87-ми км), по АМ „Струма“ и по път I-1 в отсечката от п. в. „Симитли“ (376-ти км) до п. в. „Кресна“ на АМ „Струма“ (402-ри км).

В друга отсечка с очакван интензивен трафик – път I-1 в района на Симитли, за улеснение на пътуването ще има реверсивно движение. На 22 и 23 май, преминаването в посока Кулата ще се осъществява в две ленти, а трафикът към София ще се извършва в една. На 25 май ще бъдат осигурени две ленти за автомобилите, пътуващи към София и една в посока Кулата. Интензивността на трафика в района се следи непрекъснато и при необходимост реверсивно движение може да бъде въведено и в другите почивни дни.

Ограничено е и движението в платното за София в участъка от АМ „Струма“ между 97-и и 104-и км. Автомобилите, пътуващи от Сандански към Благоевград, преминават по обходен маршрут от пътната връзка при 104-и км по път I-1 София – Кулата до п. в. „Благоевград юг“. Причина на временната организация е свличането на земна маса при 103-и км на АМ „Струма“ поради преовлажняването на откоса. До изпълнение на необходимите възстановителни дейности и осигуряване безопасността на движение ще е ограничено преминаването в платното за София. Движението на пътуващите към Сандански и Кулата по АМ „Струма“ е без ограничения.

По време на ограничението в почивните дни шофьорите на тежкотоварни камиони над 12 тона може да ползват като алтернативни трасета участъци от републиканската пътна мрежа, като се спазва действащата за тях постоянна организация на движение.